North Code Ventures AB
556635-1135Aktiebolagreg. 2002
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−44 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmö
Postadress
Box 31006, 200 49 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva internationell handel samt konsult- och marknadsföringsverksamhet inom polis- och säkerhets- utrustningsbranschen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 4 390 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −1 117 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −28 tkr | 5 969 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 13 tkr | 5 806 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −18 tkr | 5 761 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 139 tkr | 4 494 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −38 tkr | 4 845 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −138 tkr | 4 512 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −44 tkr | 4 267 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 137 | 82 | 40 | 26 | 35 | 36 | 35 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 138 | 82 | 40 | 26 | 35 | 37 | 35 | – | – |
| Rörelseresultat | −138 | −82 | −40 | −26 | −35 | −37 | −35 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 292 | 14 | 0 | 17 | 14 | 36 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 0 | 1 | 0 | 0 | 11 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | 94 | −56 | 2 | −1 114 | 17 | 49 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −44 | −138 | −38 | −1 139 | −18 | 13 | −28 | −1 117 | 4 390 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 740 | 65 | 186 | 0 | 45 | – | – |
| Resultat före skatt | −44 | −138 | 702 | −1 074 | 168 | 13 | 17 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 164 | 10 | 35 | 4 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −44 | −138 | 538 | −1 084 | 132 | 9 | 8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 603 | 2 690 | 2 467 | 2 402 | 3 265 | 6 798 | 4 229 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 603 | 2 690 | 2 467 | 2 402 | 3 265 | 6 798 | 4 229 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 14 | 9 | 86 | 85 | 81 | 118 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 2 657 | – | – |
| Kassa och bank | 933 | 2 201 | 2 984 | 3 271 | 3 753 | 410 | 444 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 975 | 2 215 | 2 993 | 3 356 | 3 838 | 491 | 3 219 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 577 | 4 905 | 5 461 | 5 758 | 7 103 | 7 289 | 7 448 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 192 | 4 530 | 6 355 | 5 458 | 5 509 | 5 677 | 5 841 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 147 | 4 392 | 4 725 | 4 374 | 5 641 | 5 686 | 5 849 | – | – |
| Eget kapital | 4 267 | 4 512 | 4 845 | 4 494 | 5 761 | 5 806 | 5 969 | – | – |
| Obeskattade reserver | 224 | 224 | 314 | 1 054 | 1 119 | 1 305 | 1 305 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 8 | 0 | 3 | 18 | 5 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 89 | 138 | 45 | 39 | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 86 | 169 | 302 | 210 | 223 | 178 | 173 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 577 | 4 905 | 5 461 | 5 758 | 7 103 | 7 289 | 7 448 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 208 | 200 | 195 | 188 | 183 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,1 % | 95,6 % | 93,3 % | 92,6 % | 93,6 % | 93,9 % | 94,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 137 % | 1 309 % | 991 % | 1 600 % | 1 723 % | 275 % | 1 856 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | −3,1 % | 11,1 % | −24,1 % | 2,3 % | 0,2 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 222 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 169 tkr | 3 015 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 197 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 204 tkr | 235 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 884 tkr | 2 793 tkr |
| Andelar koncernforetag | 694 tkr | 128 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 815 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 200 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 842 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 815 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 200 | 200 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 285 tkr | 2 030 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 3 119 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 153 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 1 088 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −44 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −44 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | 1 630 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | −1 630 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 267 tkr | 4 512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −44 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 195 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 90 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 624 tkr | 310 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 147 tkr | 4 392 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 939 tkr | 4 192 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 13 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 90 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −96 tkr | 153 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 1 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 558 | – |
| Periodiseringsfonder | 224 tkr | 224 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −195 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 62 tkr | 58 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
North Code Ventures ABHuvudarbetsställe
Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556635-1135
Registreringsdatum
12 november 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.