North Point AB
556783-7256Aktiebolagreg. 2009
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
759 tkr
Resultat efter fin. poster
415 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nicksborgsvägen 3, 725 91 Västerås
Postadress
c/o Winberg, Nicksborgsvägen 3, 725 91 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, sälja konsulttjänster inom management och administration samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därutöver bedriva design, utveckling och försäljning av konfektionsvaror med varumärket North Point.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 540 tkr | 73 tkr | – |
| 2022 | 60 tkr | 20 tkr | – |
| 2023 | 877 tkr | 437 tkr | 447 tkr |
| 2024 | 820 tkr | 429 tkr | 410 tkr |
| 2025 | 759 tkr | 415 tkr | 387 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 54,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −7,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 759 | 820 | 877 | 60 | 540 |
| Rörelseintäkter | 759 | 820 | 877 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 9 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 147 | 200 | 204 | – | – |
| Personalkostnader | 197 | 184 | 215 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 8 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 344 | 393 | 440 | – | – |
| Rörelseresultat | 415 | 427 | 437 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 415 | 429 | 437 | 20 | 73 |
| Resultat före skatt | 415 | 429 | 437 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 91 | 92 | – | – |
| Årets resultat | 327 | 338 | 345 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 8 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 203 | 46 | 53 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 311 | 142 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 233 | 490 | 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 544 | 632 | 584 | – | – |
| Summa tillgångar | 569 | 657 | 618 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 35 | 47 | 77 | – | – |
| Fritt eget kapital | 362 | 385 | 422 | – | – |
| Eget kapital | 387 | 410 | 447 | – | – |
| Skatteskulder | 71 | 160 | 82 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 182 | 247 | 171 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 569 | 657 | 618 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | 350 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,1 % | 62,5 % | 72,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 300 % | 256 % | 343 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 54,7 % | 52,1 % | 49,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 54,6 % | 52,3 % | 49,9 % | 32,9 % | 13,5 % |
| Omsättningstillväxt | −7,4 % | −6,5 % | 1 363,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 84,5 % | 82,4 % | 77,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 759 tkr | 820 tkr | 877 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 327 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 327 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −338 tkr | −345 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 338 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 375 tkr |
| Forslag disposition | 362 tkr | 385 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 330 tkr | 350 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 34 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 81 tkr | 82 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 55 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
North Point ABHuvudarbetsställe
Nicksborgsvägen 3, 725 91 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556783-7256
Registreringsdatum
8 juni 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.