North Road 97 AB
559034-0807Aktiebolagreg. 2015
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 821 tkr
Resultat efter fin. poster
165 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Myntvägen 12, 974 51 Luleå
Postadress
c/o Emir Smajilhodzic, Myntvägen 12, 974 51 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolag ska bedriva försäljning av livsmedel, daglig varor, biltillbehör och bageriprodukt som smörgås och pizza samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 517 tkr | −370 tkr | – |
| 2017 | 224 tkr | −29 tkr | – |
| 2018 | 38 tkr | −53 tkr | −213 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −9 tkr | −222 tkr |
| 2020 | 5 tkr | 2 tkr | −220 tkr |
| 2021 | 164 tkr | −65 tkr | −285 tkr |
| 2022 | 2 300 tkr | 216 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 2 712 tkr | 161 tkr | 192 tkr |
| 2024 | 2 011 tkr | −27 tkr | 162 tkr |
| 2025 | 1 821 tkr | 165 tkr | 286 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 9,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −9,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 821 | 2 011 | 2 712 | 2 300 | 164 | 5 | 0 | 38 | 224 | 1 517 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 13 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 839 | 2 024 | 2 712 | 2 300 | 164 | 5 | 0 | 38 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | −7 | 314 | 29 | 487 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 45 | 22 | 69 | 23 | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 353 | 142 | 691 | 365 | 58 | 2 | 5 | 70 | – | – |
| Personalkostnader | 1 281 | 1 532 | 1 761 | 1 204 | 170 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 38 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 671 | 2 048 | 2 550 | 2 079 | 229 | 2 | 5 | 82 | – | – |
| Rörelseresultat | 168 | −24 | 161 | 221 | −65 | 3 | −5 | −43 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 0 | 5 | 0 | 1 | 4 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −0 | −5 | −0 | −1 | −4 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 165 | −27 | 161 | 216 | −65 | 2 | −9 | −53 | −29 | −370 |
| Resultat före skatt | 165 | −27 | 161 | 216 | −65 | 2 | −9 | −53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 41 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 124 | −29 | 161 | 216 | −65 | 2 | −9 | −53 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 150 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 150 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 47 | 67 | 67 | 67 | 67 | – | – |
| Kundfordringar | 150 | 0 | 217 | 74 | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 10 | 241 | 74 | 4 | 4 | 4 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 235 | 67 | 99 | 143 | 0 | 9 | −48 | 19 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 400 | 77 | 340 | 264 | 71 | 80 | 23 | 105 | – | – |
| Summa tillgångar | 400 | 227 | 340 | 264 | 71 | 80 | 23 | 105 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 112 | 142 | −19 | −235 | −270 | −272 | −263 | −211 | – | – |
| Fritt eget kapital | 236 | 112 | 142 | −19 | −335 | −270 | −272 | −263 | – | – |
| Eget kapital | 286 | 162 | 192 | 31 | −285 | −220 | −222 | −213 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | 59 | 16 | 42 | 43 | 43 | 81 | – | – |
| Skatteskulder | 37 | 7 | 9 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 113 | 65 | 149 | 233 | 356 | 300 | 245 | 318 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 400 | 227 | 340 | 264 | 71 | 80 | 23 | 105 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,7 % | 71,4 % | 56,4 % | 11,7 % | −400,4 % | −274 % | −963,5 % | −203,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 353 % | 119 % | 229 % | 93 % | 1 % | 4 % | −18 % | 12 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | −1,2 % | 5,9 % | 9,6 % | −39,4 % | 69,5 % | – | −114,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,1 % | −1,3 % | 5,9 % | 9,4 % | −39,6 % | 40 % | – | −139,5 % | −13 % | −24,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,5 % | −25,9 % | 17,9 % | 1 302,4 % | 3 180 % | – | −100 % | −83 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,3 % | −18,2 % | 84 % | 701,9 % | 22,8 % | −1 % | 4,1 % | 24,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 911 tkr | 1 006 tkr | 1 356 tkr | 1 150 tkr | 164 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 124 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 124 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | 161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 286 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 124 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 236 tkr | 112 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 86 tkr | 112 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 150 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 150 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 57 tkr | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
North Road 97 ABHuvudarbetsställe
Myntvägen 12, 974 51 Luleå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559034-0807
Registreringsdatum
9 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.