Northern Light Capital II AB
559072-0149Aktiebolagreg. 2016
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
174 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 299 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 44, 903 26 Umeå
Postadress
c/o Revenues Ab, Storgatan 44, 903 26 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska köpa och sälja andelar i samt medverka till att driva och utveckla innovationsaktiebolag, primärt sådana som har säte i norra Sverige, i syfte att främja näringslivet och tillväxten samt driva därmed förenlig verksamhet. Företaget skall bedriva företagsekonomisk rådgivning med inriktning på strategiska frågor samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 15 tkr | −203 tkr | 1 097 tkr |
| 2024 | 350 tkr | −1 287 tkr | 4 232 tkr |
| 2025 | 174 tkr | −1 299 tkr | 6 334 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,2 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal −746,6 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −50,3 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 174 | 350 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 174 | 350 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 455 | 1 602 | 209 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 40 | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 495 | 1 642 | 218 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 320 | −1 292 | −203 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 21 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 21 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 299 | −1 287 | −203 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 299 | −1 287 | −203 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 299 | −1 287 | −203 | – | – | – | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 111 | 151 | 191 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 274 | 3 052 | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 385 | 3 203 | 216 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 389 | 609 | 116 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 026 | 1 974 | 1 008 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 414 | 2 582 | 1 124 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 799 | 5 785 | 1 340 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 1 950 | 1 950 | 1 250 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 950 | 1 950 | 1 300 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 647 | 3 533 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 384 | 2 282 | −203 | – | – | – | – | – | – |
| Eget kapital | 6 334 | 4 232 | 1 097 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 410 | 0 | 243 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 466 | 1 553 | 243 | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 799 | 5 785 | 1 340 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,2 % | 73,2 % | 81,9 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 165 % | 166 % | 463 % | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −758,9 % | −369,2 % | −1 351,6 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −746,6 % | −367,7 % | −1 353,3 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −50,3 % | 2 233,3 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,5 % | −30,4 % | −18,5 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 274 tkr | 3 052 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 274 tkr | 3 052 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 2 222 tkr | 1 475 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 299 tkr | −1 287 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 700 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 299 tkr | −1 287 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 287 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 287 tkr | −203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 950 tkr | 3 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 334 tkr | 4 232 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 299 tkr | −1 287 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 950 tkr | 3 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | – | 686 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 774 tkr | 500 |
| Forslag disposition | 4 384 tkr | 2 282 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 384 tkr | 2 282 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 489 tkr | 540 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 111 tkr | 151 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 89 tkr | 49 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 40 tkr |
| Overkursfond | −36 tkr | −36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 126 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 1 080 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 800 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 055 tkr | 473 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Northern Light Capital II ABHuvudarbetsställe
Storgatan 44, 903 26 Umeå
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559072-0149
Registreringsdatum
4 augusti 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 950 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.