Norum In West AB
556999-6027Aktiebolagreg. 2015
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
210 tkr
Resultat efter fin. poster
91 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gesällgatan 7, 444 32 Stenungsund
Postadress
Gesällgatan 7, 444 32 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet ör bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av hygienartiklar samt äga och förvalta fast och lösa egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 70 tkr | −5 tkr | – |
| 2017 | 218 tkr | 31 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −56 tkr | 30 tkr |
| 2019 | 3 tkr | −39 tkr | 52 tkr |
| 2020 | 97 tkr | 50 tkr | 102 tkr |
| 2021 | 9 tkr | −58 tkr | 43 tkr |
| 2022 | 2 tkr | −26 tkr | 117 tkr |
| 2023 | 5 tkr | −91 tkr | 77 tkr |
| 2024 | 77 tkr | 2 tkr | 78 tkr |
| 2025 | 210 tkr | 91 tkr | 169 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 43,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 172,7 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 | 77 | 5 | 2 | 9 | 97 | 3 | 0 | 218 | 70 |
| Rörelseintäkter | 210 | 77 | 5 | 2 | 9 | 97 | 3 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 9 | 9 | 9 | 0 | 5 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 110 | 67 | 87 | 28 | 61 | 39 | 32 | 42 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 119 | 75 | 96 | 28 | 65 | 40 | 32 | 42 | – | – |
| Rörelseresultat | 91 | 2 | −91 | −26 | −56 | 57 | −29 | −42 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 | 10 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | 0 | −2 | −7 | −10 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 91 | 2 | −91 | −26 | −58 | 50 | −39 | −56 | 31 | −5 |
| Resultat före skatt | 91 | 2 | −91 | −26 | −58 | 50 | −39 | −56 | – | – |
| Årets resultat | 91 | 2 | −91 | −26 | −58 | 50 | −39 | −56 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 68 | 68 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 202 | 202 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | – | – |
| Varulager | 78 | 78 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 2 | – | – | 0 | 119 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 23 | 10 | 4 | 7 | 123 | 7 | 23 | – | – |
| Kassa och bank | 20 | 2 | 4 | 6 | 5 | 8 | 43 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 111 | 102 | 13 | 10 | 12 | 130 | 50 | 24 | – | – |
| Summa tillgångar | 313 | 305 | 147 | 144 | 146 | 265 | 184 | 158 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 | 27 | 117 | 93 | 52 | 2 | 40 | 36 | – | – |
| Fritt eget kapital | 119 | 28 | 27 | 67 | −7 | 52 | 2 | −20 | – | – |
| Eget kapital | 169 | 78 | 77 | 117 | 43 | 102 | 52 | 30 | – | – |
| Långfristiga skulder | 133 | 226 | 70 | 26 | 102 | 142 | 132 | 70 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 58 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 313 | 305 | 147 | 144 | 146 | 265 | 184 | 158 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,1 % | 25,7 % | 52 % | 81,4 % | 29,8 % | 38,4 % | 28,1 % | 19,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 313 % | 5 412 % | 4 111 % | 3 067 % | 3 761 % | 635 % | 16 381 % | 42 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,3 % | 2 % | −1 813,1 % | −1 303,4 % | −619,7 % | 59,1 % | −951 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 43,3 % | 2,6 % | −1 820 % | −1 300 % | −644,4 % | 51,6 % | −1 300 % | – | 14,2 % | −7,1 % |
| Omsättningstillväxt | 172,7 % | 1 440 % | 150 % | −77,8 % | −90,7 % | 3 133,3 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,7 % | 2,1 % | −118,4 % | −22,2 % | −134,1 % | 49,2 % | −74,7 % | −184,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 134 tkr | 134 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 134 tkr | 134 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 91 tkr | 2 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 0 | 68 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 68 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 91 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 91 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 127 |
| Forslag disposition | 119 tkr | 28 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 119 tkr | 28 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 78 tkr | 78 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 133 tkr | 226 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 0 | 89 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Norum In West ABHuvudarbetsställe
Gesällgatan 7, 444 32 Stenungsund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556999-6027
Registreringsdatum
7 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.850 – Partihandel med kemiska produkter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.