Nossnahoj Invest AB
559349-0146Aktiebolagreg. 2021
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 158 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Yttersjö 571, 905 86 Umeå
Postadress
Yttersjö 571, 905 86 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 21 452 tkr | 21 409 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −310 tkr | 20 678 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 130 tkr | 17 348 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 158 tkr | 14 943 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 18 | 8 | 5 |
| Rörelsekostnader | 23 | 18 | 8 | 5 |
| Rörelseresultat | −23 | −18 | −8 | −5 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 11 | 10 | 9 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −2 135 | −3 112 | −302 | 21 456 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 158 | −3 130 | −310 | 21 452 |
| Resultat före skatt | −2 158 | −3 130 | −310 | 21 452 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 0 | 32 | 67 |
| Årets resultat | −2 190 | −3 130 | −342 | 21 384 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 515 | 15 974 | 19 948 | 16 885 |
| Anläggningstillgångar | 14 515 | 15 974 | 19 948 | 16 885 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 2 | 61 | – |
| Kassa och bank | 446 | 1 610 | 774 | 4 592 |
| Omsättningstillgångar | 488 | 1 612 | 835 | 4 592 |
| Summa tillgångar | 15 003 | 17 586 | 20 783 | 21 477 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 17 108 | 20 453 | 20 994 | – |
| Fritt eget kapital | 14 918 | 17 323 | 20 653 | 21 384 |
| Eget kapital | 14 943 | 17 348 | 20 678 | 21 409 |
| Skatteskulder | 32 | 32 | 99 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 60 | 238 | 106 | 67 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 003 | 17 586 | 20 783 | 21 477 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 215 | 200 | 390 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 98,7 % | 99,5 % | 99,7 % |
| Kassalikviditet | 809 % | 677 % | 791 % | 6 807 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,6 % | −18 % | −1,7 % | 99,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 45 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 15 843 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 15 843 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 3 845 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 15 797 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 15 797 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 12 212 tkr | 12 212 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 12 212 tkr | 12 212 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 303 tkr | 3 716 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 763 tkr | 9 863 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 878 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 900 tkr | 2 763 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 313 tkr | 1 015 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 8 460 tkr | 6 147 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 190 tkr | −3 130 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 190 tkr | −3 130 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 130 tkr | 342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 130 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 215 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 14 943 tkr | 17 348 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 190 tkr | −3 130 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 215 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 14 918 tkr | 17 323 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 596 tkr | 17 108 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −13 484 tkr | 4 860 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 207 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −15 801 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 183 tkr | 1 737 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 26 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nossnahoj Invest ABHuvudarbetsställe
Yttersjö 571, 905 86 Umeå
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559349-0146
Registreringsdatum
26 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.