swereg

Notaks AB

559235-2693Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Horred, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 005 tkr

−9 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

105 tkr

−62 % mot föregående år

Soliditet

84 %

+3,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Måndagsvägen 10, 519 30 Horred

Postadress

Måndagsvägen 10, 519 30 Horred

Verksamhetsbeskrivning

Bedriva konsulttjänster inom el, elektronik och mekanik,äga och förvalta fastigheter samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020519 tkr163 tkr178 tkr
2021627 tkr0 tkr178 tkr
2022793 tkr57 tkr223 tkr
2023740 tkr6 tkr226 tkr
20241 101 tkr280 tkr448 tkr
20251 005 tkr105 tkr533 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 83,8 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 10,5 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −8,7 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 0051 101740793627519
Rörelseintäkter1 0051 101740793627519
Råvaror och förnödenheter8180549811168
Övriga externa kostnader2552141541219941
Personalkostnader558523519517417246
Av- och nedskrivningar666–––
Rörelsekostnader900822733736626356
Rörelseresultat1062806570163
Ränteintäkter och liknande010–––
Räntekostnader och liknande000100
Finansiella poster−000−1−0−0
Resultat efter finansiella poster1052806570163
Bokslutsdispositioner2−0−3–––
Resultat före skatt1072804570163
Skatt på årets resultat2258112035
Årets resultat852223450128

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar121723–––
Anläggningstillgångar121723–––
Kundfordringar265822771398
Kortfristiga fordringar11712010812617656
Kassa och bank50942517121192232
Omsättningstillgångar626544279337268287
Summa tillgångar638562302337268287
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat3981761731281280
Fritt eget kapital483398176173128128
Eget kapital533448226223178178
Obeskattade reserver233–––
Leverantörsskulder1816173630
Skatteskulder2431–03433
Kortfristiga skulder1031117311490109
Summa eget kapital och skulder638562302337268287

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet83,8 %80,2 %75,6 %66,2 %66,5 %62 %
Kassalikviditet606 %492 %381 %296 %298 %263 %
Rörelsemarginal10,5 %25,4 %0,9 %7,2 %0 %31,4 %
Vinstmarginal10,5 %25,4 %0,9 %7,1 %0 %31,4 %
Omsättningstillväxt−8,7 %48,9 %−6,7 %26,6 %20,8 %–
Avkastning på eget kapital15,9 %49,6 %1,3 %20,1 %0,1 %71,9 %
Omsättning per anställd1 005 tkr1 101 tkr740 tkr793 tkr627 tkr519 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (16)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar2 tkr3 tkr
Arets resultat eget kapital85 tkr222 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat85 tkr222 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−222 tkr−3 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning222 tkr3 tkr
Forandring overavskrivningar−2 tkr289
Forslag disposition483 tkr398 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning483 tkr398 tkr
Inventarier verktyg installationer12 tkr17 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden29 tkr29 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar17 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr6 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga–0
Ovriga kortfristiga skulder27 tkr29 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt91 tkr62 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter34 tkr34 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 7 jan. 2020 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Notaks ABHuvudarbetsställe

    Måndagsvägen 10, 519 30 Horred

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559235-2693

Registreringsdatum

7 januari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mark, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler