Noviter AB
559055-4837Aktiebolagreg. 2016
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
315 tkr
Resultat efter fin. poster
166 tkr
Soliditet
108 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kyrkängsvägen 9, 804 23 Gävle
Postadress
Kyrkängsvägen 9, 804 23 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Att jobba som sköterska med olika inriktningar. Både på sjukhus och kanske som egen praktik med specialinriktningar i framtiden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 659 tkr | 14 tkr | – |
| 2019 | 819 tkr | 153 tkr | 231 tkr |
| 2020 | 696 tkr | 40 tkr | 163 tkr |
| 2021 | 471 tkr | 165 tkr | 260 tkr |
| 2022 | 729 tkr | 220 tkr | 218 tkr |
| 2023 | 559 tkr | −86 tkr | 156 tkr |
| 2024 | 632 tkr | 115 tkr | 249 tkr |
| 2025 | 120 tkr | −157 tkr | 164 tkr |
| 2026 | 315 tkr | 166 tkr | 290 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 107,6 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 52,6 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 161,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 315 | 120 | 632 | 559 | 729 | 471 | 696 | 819 | 659 |
| Rörelseintäkter | 315 | 120 | 632 | 559 | 729 | 471 | 696 | 819 | – |
| Övriga externa kostnader | 123 | 131 | 118 | 121 | 111 | 112 | 120 | 116 | – |
| Personalkostnader | 27 | 147 | 399 | 528 | 389 | 194 | 536 | 550 | – |
| Rörelsekostnader | 149 | 278 | 517 | 649 | 500 | 306 | 656 | 666 | – |
| Rörelseresultat | 165 | −158 | 115 | −89 | 228 | 165 | 40 | 153 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | −0 | 0 | 10 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 3 | −8 | −0 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 166 | −157 | 115 | −86 | 220 | 165 | 40 | 153 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | −24 | 71 | −14 | 25 | −57 | −41 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 142 | −86 | 101 | −61 | 163 | 124 | 40 | 153 | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 0 | 9 | 0 | 35 | 27 | 9 | 34 | – |
| Årets resultat | 127 | −86 | 93 | −61 | 128 | 97 | 32 | 119 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 16 | 0 | 85 | 201 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 23 | 53 | 136 | 314 | 327 | 94 | 149 | – |
| Kassa och bank | 278 | 73 | 406 | 205 | 450 | 129 | 124 | 138 | – |
| Omsättningstillgångar | 287 | 96 | 459 | 341 | 763 | 455 | 218 | 287 | – |
| Summa tillgångar | 287 | 96 | 459 | 341 | 763 | 455 | 218 | 287 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 114 | 199 | 106 | 168 | 40 | 113 | 81 | 62 | – |
| Fritt eget kapital | 240 | 114 | 199 | 106 | 168 | 210 | 113 | 181 | – |
| Eget kapital | 290 | 164 | 249 | 156 | 218 | 260 | 163 | 231 | – |
| Obeskattade reserver | 24 | 0 | 71 | 57 | 82 | 41 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | – |
| Skatteskulder | −114 | −108 | −88 | −61 | 38 | 50 | 9 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | −27 | −68 | 138 | 128 | 463 | 153 | 55 | 57 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 287 | 96 | 459 | 341 | 763 | 455 | 218 | 287 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 107,6 % | 170,7 % | 66,7 % | 59,1 % | 37,1 % | 64,4 % | 74,7 % | 80,3 % | – |
| Kassalikviditet | −1 069 % | −141 % | 332 % | 267 % | 165 % | 297 % | 395 % | 509 % | – |
| Rörelsemarginal | 52,5 % | −131,4 % | 18,2 % | −16 % | 31,3 % | 35,1 % | 5,8 % | 18,7 % | – |
| Vinstmarginal | 52,6 % | −130,8 % | 18,2 % | −15,4 % | 30,2 % | 35 % | 5,8 % | 18,7 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 161,5 % | −81 % | 13,1 % | −23,3 % | 54,8 % | −32,3 % | −15 % | 24,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,6 % | −52,5 % | 37,3 % | −39,3 % | 58,7 % | 37,4 % | 19,6 % | 51,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 315 tkr | 120 tkr | 632 tkr | 559 tkr | – | 471 tkr | 696 tkr | 819 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 127 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 127 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 86 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −86 tkr | 93 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −24 tkr | 71 tkr |
| Forslag disposition | 240 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 140 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 485 | −7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 26 tkr |
| Periodiseringsfonder | 24 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
Noviter ABHuvudarbetsställe
Kyrkängsvägen 9, 804 23 Gävle
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559055-4837
Registreringsdatum
16 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.