Noxlin AB
556944-3988Aktiebolagreg. 2013
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
192 tkr
Resultat efter fin. poster
−459 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åkerbyvägen 144, 187 37 Täby
Postadress
c/o Oscar Åkerström, Åkerbyvägen 144, 187 37 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva redovisnings- och ekonomitjänster. Därtill skall bolaget äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 464 tkr | −12 tkr | 54 tkr |
| 2019 | 996 tkr | 578 tkr | 394 tkr |
| 2020 | 1 165 tkr | 724 tkr | 817 tkr |
| 2021 | 1 160 tkr | 651 tkr | 1 192 tkr |
| 2022 | 1 043 tkr | 209 tkr | 1 357 tkr |
| 2023 | 887 tkr | 302 tkr | 1 263 tkr |
| 2024 | 2 012 tkr | −113 tkr | 1 285 tkr |
| 2025 | 192 tkr | −459 tkr | 1 005 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,7 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −239,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −90,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 192 | 2 012 | 887 | 1 043 | 1 160 | 1 165 | 996 | 464 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 144 | 0 | −13 | 0 | 20 | 0 |
| Rörelseintäkter | 192 | 2 015 | 1 031 | 1 043 | 1 147 | 1 165 | 1 016 | 464 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 616 | – | 0 | 70 | 0 | 9 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 241 | 227 | 258 | 240 | 312 | 261 | 378 | 83 |
| Personalkostnader | 41 | 271 | 290 | 563 | 90 | 180 | 51 | 362 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 283 | 2 115 | 547 | 807 | 472 | 440 | 438 | 475 |
| Rörelseresultat | −91 | −99 | 484 | 236 | 674 | 724 | 578 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 14 | 27 | 27 | 23 | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella poster | −369 | −13 | −181 | −27 | −23 | −0 | −0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −459 | −113 | 302 | 209 | 651 | 724 | 578 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | 350 | 145 | – | 0 | −170 | −180 | −145 | 0 |
| Resultat före skatt | −109 | 32 | 302 | 209 | 481 | 544 | 433 | −12 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 11 | 96 | 44 | 105 | 122 | 93 | 0 |
| Årets resultat | −279 | 22 | 206 | 165 | 375 | 423 | 340 | −12 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 36 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 359 | 2 877 | 3 207 | 3 112 | 3 112 | 212 | 0 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 2 359 | 2 877 | 3 207 | 3 148 | 3 112 | 212 | 0 | 50 |
| Kundfordringar | 40 | 41 | 37 | 220 | 51 | 86 | 81 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 166 | 179 | 227 | 216 | 104 | 212 | 303 |
| Kassa och bank | 263 | 208 | 261 | 383 | 141 | 1 318 | 864 | 69 |
| Omsättningstillgångar | 304 | 374 | 440 | 610 | 357 | 1 421 | 1 076 | 373 |
| Summa tillgångar | 2 663 | 3 251 | 3 647 | 3 758 | 3 469 | 1 633 | 1 076 | 423 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 235 | 1 213 | 1 007 | 1 142 | 767 | 344 | 4 | 17 |
| Fritt eget kapital | 955 | 1 235 | 1 213 | 1 307 | 1 142 | 767 | 344 | 4 |
| Eget kapital | 1 005 | 1 285 | 1 263 | 1 357 | 1 192 | 817 | 394 | 54 |
| Obeskattade reserver | 0 | 350 | 495 | 495 | 495 | 325 | 145 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 554 | 1 554 | 1 554 | 1 554 | 1 554 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 16 | 22 | 0 | 8 | 1 | 0 | −1 |
| Skatteskulder | 64 | 23 | 132 | 31 | 16 | 215 | 177 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 62 | 335 | 351 | 228 | 492 | 537 | 368 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 663 | 3 251 | 3 647 | 3 758 | 3 469 | 1 633 | 1 076 | 423 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 1 062 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,7 % | 48,1 % | 45,4 % | 46,6 % | 45,7 % | 65,8 % | 47,3 % | 12,9 % |
| Kassalikviditet | 295 % | 603 % | 131 % | 174 % | 157 % | 289 % | 200 % | 101 % |
| Rörelsemarginal | −47,4 % | −4,9 % | 54,5 % | 22,6 % | 58,1 % | 62,2 % | 58 % | −2,3 % |
| Vinstmarginal | −239,1 % | −5,6 % | 34,1 % | 20 % | 56,1 % | 62,2 % | 58 % | −2,7 % |
| Omsättningstillväxt | −90,5 % | 126,8 % | −15 % | −10 % | −0,4 % | 16,9 % | 114,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −27,8 % | 1,7 % | 16,3 % | 12,2 % | 31,5 % | 51,7 % | 86,2 % | −22,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 887 tkr | 1 043 tkr | 1 160 tkr | 1 165 tkr | 996 tkr | 464 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 845 tkr | 2 195 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 350 tkr | 2 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 350 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 505 tkr | 155 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −279 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −279 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −279 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 350 tkr | 145 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 514 tkr | 682 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 682 tkr | 1 012 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 955 tkr | 1 235 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 955 tkr | 1 235 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 1 554 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 350 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 125 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 34 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 554 tkr | 1 554 tkr |
| Ovriga skatter | 117 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Noxlin ABHuvudarbetsställe
Åkerbyvägen 144, 187 37 Täby
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556944-3988
Registreringsdatum
3 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.