NPK East AB
559041-0915Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 215 tkr
Resultat efter fin. poster
2 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storsegelgatan 4, 723 56 Västerås
Postadress
c/o Pernilla Landegren, Storsegelgatan 4, 723 56 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tema hälsa, kost och träning. Driva gymanläggning. Bolaget erbjuder även konsulttjänster inom friskvård samt företags/verksamhetsutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 885 tkr | 16 tkr | – |
| 2018 | 1 993 tkr | 177 tkr | – |
| 2019 | 2 047 tkr | 98 tkr | 299 tkr |
| 2020 | 1 810 tkr | 14 tkr | 310 tkr |
| 2021 | 1 331 tkr | 15 tkr | 322 tkr |
| 2022 | 1 481 tkr | −7 tkr | 315 tkr |
| 2023 | 1 435 tkr | 81 tkr | 120 tkr |
| 2024 | 1 206 tkr | 44 tkr | 155 tkr |
| 2025 | 1 215 tkr | 2 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 215 | 1 206 | 1 435 | 1 481 | 1 331 | 1 810 | 2 047 | 1 993 | 1 885 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 22 | 2 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 215 | 1 208 | 1 457 | 1 483 | 1 331 | 1 811 | 2 047 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 9 | 7 | 11 | 6 | – | – | – |
| Handelsvaror | 3 | 4 | 29 | – | 0 | 1 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 040 | 1 138 | 1 328 | 1 470 | 1 305 | 1 739 | 1 890 | – | – |
| Personalkostnader | 67 | 2 | 1 | 13 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 2 | – | 0 | 48 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 117 | 1 155 | 1 369 | 1 490 | 1 316 | 1 796 | 1 949 | – | – |
| Rörelseresultat | 98 | 53 | 89 | −7 | 15 | 14 | 99 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −90 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 9 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −96 | −8 | −7 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 44 | 81 | −7 | 15 | 14 | 98 | 177 | 16 |
| Resultat före skatt | 2 | 44 | 81 | −7 | 15 | 14 | 98 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 9 | 15 | 0 | 3 | 3 | 21 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 35 | 66 | −7 | 12 | 11 | 77 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 28 | 35 | 0 | 0 | 0 | 48 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 110 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 138 | 50 | 0 | 0 | 0 | 48 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | 49 | 69 | 113 | 101 | 128 | 109 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 294 | 191 | 192 | 299 | 276 | 295 | 257 | – | – |
| Kassa och bank | 107 | 42 | 106 | 342 | 351 | 410 | 474 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 401 | 233 | 298 | 641 | 627 | 706 | 731 | – | – |
| Summa tillgångar | 421 | 370 | 348 | 641 | 627 | 706 | 779 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 105 | 70 | 4 | 272 | 260 | 249 | 172 | – | – |
| Fritt eget kapital | 106 | 105 | 70 | 265 | 272 | 260 | 249 | – | – |
| Eget kapital | 156 | 155 | 120 | 315 | 322 | 310 | 299 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 15 | 31 | 28 | 44 | 45 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 265 | 216 | 228 | 327 | 305 | 396 | 480 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 421 | 370 | 348 | 641 | 627 | 706 | 779 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 261 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37 % | 41,7 % | 34,4 % | 49,1 % | 51,3 % | 43,9 % | 38,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 151 % | 108 % | 130 % | 196 % | 205 % | 178 % | 152 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 4,4 % | 6,2 % | −0,5 % | 1,2 % | 0,8 % | 4,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 3,7 % | 5,7 % | −0,5 % | 1,1 % | 0,8 % | 4,8 % | 8,9 % | 0,8 % |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | −16 % | −3,1 % | 11,2 % | −26,4 % | −11,6 % | 2,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 22,6 % | 55,2 % | −2,3 % | 3,7 % | 3,5 % | 25,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | 66 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 156 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 110 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | – | 95 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 110 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 157 tkr | – |
| Forslag disposition | 106 tkr | 105 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 tkr | 105 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 65 tkr | 53 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 20 tkr | 28 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 17 tkr | 9 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 37 tkr | 37 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 68 tkr | 89 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 3 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 250 tkr | 202 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NPK East ABHuvudarbetsställe
Storsegelgatan 4, 723 56 Västerås
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559041-0915
Registreringsdatum
14 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.