NPP Photo Sweden Aktiebolag
556504-4194Aktiebolagreg. 1995
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
682 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Start - NPP Photo Sweden AB
npp-photo.se
Adresser
Besöksadress
Bredgatan 19, 252 25 Helsingborg
Postadress
Bredgatan 19, 252 25 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets skall: * bedriva fotografering och fotoproduktion * bedriva film- och videoproduktion * förvärva, förädla och försälja fotoutrustning * förädla och försälja fastigheter * bedriva handel med värdepapper * bedriva förmedlingsverksamhet av fotomodeller och statister * bedriva utveckling, förädling och försäljning av elektro- tekniska produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 643 tkr | −68 tkr | – |
| 2017 | 506 tkr | −42 tkr | – |
| 2018 | 509 tkr | −76 tkr | – |
| 2019 | 575 tkr | 65 tkr | 100 tkr |
| 2020 | 493 tkr | −108 tkr | 53 tkr |
| 2021 | 633 tkr | 116 tkr | 153 tkr |
| 2022 | 779 tkr | 21 tkr | 165 tkr |
| 2023 | 655 tkr | 5 tkr | 163 tkr |
| 2024 | 653 tkr | 120 tkr | 221 tkr |
| 2025 | 682 tkr | 41 tkr | 244 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,3 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 6 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 4,4 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 682 | 653 | 655 | 779 | 633 | 493 | 575 | 509 | 506 | 643 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 6 | 0 | 1 | 44 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 682 | 653 | 661 | 779 | 635 | 537 | 576 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 121 | 11 | 28 | 64 | 35 | 12 | 18 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 390 | 360 | 386 | 355 | 306 | 303 | 282 | – | – | – |
| Personalkostnader | 115 | 155 | 233 | 315 | 156 | 263 | 176 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 8 | 9 | 24 | 22 | 22 | 22 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 642 | 534 | 656 | 758 | 519 | 599 | 498 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 40 | 119 | 5 | 21 | 116 | −62 | 77 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 5 | 12 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | −0 | −46 | −12 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 120 | 5 | 21 | 116 | −108 | 65 | −76 | −42 | −68 |
| Bokslutsdispositioner | −4 | −41 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 36 | 79 | 5 | 21 | 116 | −108 | 65 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 20 | 8 | 9 | 15 | 0 | 17 | – | – | – |
| Årets resultat | 23 | 59 | −3 | 13 | 100 | −108 | 49 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 58 | 40 | 24 | 21 | 45 | 40 | 62 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 59 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 58 | 40 | 24 | 21 | 45 | 40 | 121 | – | – | – |
| Kundfordringar | 78 | 199 | 128 | 191 | 136 | 91 | 206 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 224 | 155 | 210 | 161 | 116 | 224 | – | – | – |
| Kassa och bank | 157 | 70 | 52 | 9 | 9 | 8 | 15 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 275 | 294 | 207 | 219 | 170 | 124 | 239 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 333 | 334 | 230 | 240 | 215 | 165 | 360 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 120 | 62 | 64 | 52 | −48 | 59 | −49 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 143 | 120 | 62 | 64 | 52 | −48 | −1 | – | – | – |
| Eget kapital | 244 | 221 | 163 | 165 | 153 | 53 | 100 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 46 | 41 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 10 | 12 | 24 | 23 | 15 | 77 | 201 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 10 | 4 | 4 | 5 | 4 | 7 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 60 | 44 | 51 | 47 | 35 | 58 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 333 | 334 | 230 | 240 | 215 | 165 | 360 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 % | 76,1 % | 70,7 % | 68,9 % | 71 % | 31,9 % | 28 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 835 % | 492 % | 470 % | 427 % | 361 % | 354 % | 413 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 18,3 % | 0,8 % | 2,7 % | 18,3 % | −12,5 % | 13,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 6 % | 18,4 % | 0,8 % | 2,7 % | 18,3 % | −21,9 % | 11,3 % | −14,9 % | −8,3 % | −10,6 % |
| Omsättningstillväxt | 4,4 % | – | −15,9 % | 23,1 % | 28,4 % | −14,3 % | 13 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 % | 26,5 % | −1,7 % | 7,6 % | 65,6 % | −205,6 % | 48,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 682 tkr | 653 tkr | 655 tkr | 779 tkr | 633 tkr | 493 tkr | 575 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 12 tkr | 8 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 59 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 244 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −4 tkr | −8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −33 tkr |
| Forslag disposition | 143 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 143 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 58 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 626 tkr | 592 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 567 tkr | 552 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 34 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 41 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 10 tkr | 12 tkr |
| Periodiseringsfonder | 33 tkr | 33 tkr |
| Reservfond | 1 tkr | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NPP Photo Sweden AktiebolagHuvudarbetsställe
Bredgatan 19, 252 25 Helsingborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556504-4194
Registreringsdatum
13 januari 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- Emma-Helena Management – särskilt företagsnamn, registrerat 19 mars 2002. För den del av verksamheten som avser förmedling av fotomodeller och statister.
- Nexacord Produktion – särskilt företagsnamn, registrerat 25 juni 2015. För den del av verksamheten som avser film- och videoproduktion.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.