NPT Challenger AB
556788-8101Aktiebolagreg. 2009
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−181 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sankt Petri Kyrkogata 11, 222 21 Lund
Postadress
c/o Patrik Bengtsson, Sankt Petri Kyrkogata 11, 222 21 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arrangera idrottsevent och bedriva försäljning av profilartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 61 tkr | −208 tkr | 114 tkr |
| 2020 | 3 tkr | −40 tkr | 75 tkr |
| 2021 | 11 772 tkr | 142 tkr | – |
| 2022 | 133 tkr | −884 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −496 tkr | 54 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −181 tkr | 53 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,9 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 133 | 11 772 | 3 | 61 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 62 | 2 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | 65 | 63 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 0 | – | – | 10 | 7 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 259 | – | – | 71 | 154 |
| Personalkostnader | 0 | 13 | – | – | 0 | 31 |
| Av- och nedskrivningar | 143 | 143 | – | – | 0 | 78 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 81 | – | – | 21 | 0 |
| Rörelsekostnader | 181 | 496 | – | – | 104 | 270 |
| Rörelseresultat | −181 | −496 | – | – | −39 | −207 |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 1 | – | – | 1 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | – | – | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −181 | −496 | −884 | 142 | −40 | −208 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 111 |
| Resultat före skatt | −181 | −496 | – | – | −40 | −97 |
| Årets resultat | −181 | −496 | – | – | −40 | −97 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 250 | 393 | – | – | 0 | 45 |
| Anläggningstillgångar | 250 | 393 | – | – | 0 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 44 | – | – | 86 | 33 |
| Kassa och bank | 54 | 11 | – | – | 0 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 61 | 55 | – | – | 86 | 154 |
| Summa tillgångar | 311 | 447 | – | – | 86 | 199 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 134 | 450 | – | – | 14 | 112 |
| Fritt eget kapital | −47 | −46 | – | – | −25 | 14 |
| Eget kapital | 53 | 54 | – | – | 75 | 114 |
| Långfristiga skulder | 50 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 209 | 394 | – | – | 11 | 85 |
| Summa eget kapital och skulder | 311 | 447 | – | – | 86 | 199 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,9 % | 12 % | – | – | 87 % | 57,4 % |
| Kassalikviditet | 29 % | 14 % | – | – | 768 % | 181 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | −1 290,4 % | −338,6 % |
| Vinstmarginal | – | – | −664,7 % | 1,2 % | −1 333,3 % | −341 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −98,9 % | – | −95,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −344,8 % | −923,5 % | – | – | −53 % | −85,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −181 tkr | −496 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −181 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 496 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −496 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 180 tkr | – |
| Forslag disposition | −47 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −47 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 250 tkr | 393 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 713 tkr | 713 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 463 tkr | 321 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 143 tkr | 143 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 209 tkr | 381 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 50 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NPT Challenger ABHuvudarbetsställe
Sankt Petri Kyrkogata 11, 222 21 Lund
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556788-8101
Registreringsdatum
9 september 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.