NRF Stål & Metall AB
556559-3224Aktiebolagreg. 1998
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 413 tkr
Resultat efter fin. poster
1 138 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torfrids Väg 9, 605 92 Norrköping
Postadress
Torfrids Väg 9, 605 92 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med rostfritt stål ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva handel med värdepapper och konsultationer inom administrativa tjänster samt förvalta fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 12 309 tkr | 201 tkr | – |
| 2019 | 12 716 tkr | 275 tkr | – |
| 2020 | 13 755 tkr | 785 tkr | 629 tkr |
| 2021 | 19 736 tkr | 1 821 tkr | 1 467 tkr |
| 2022 | 23 083 tkr | 1 638 tkr | 1 898 tkr |
| 2023 | 23 491 tkr | 1 178 tkr | 2 056 tkr |
| 2024 | 24 555 tkr | 1 771 tkr | 3 017 tkr |
| 2025 | 31 413 tkr | 1 138 tkr | 2 982 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 3,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 27,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 413 | 24 555 | 23 491 | 23 083 | 19 736 | 13 755 | 12 716 | 12 309 |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | 343 | 147 | 33 | 17 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 31 438 | 24 898 | 23 637 | 23 116 | 19 753 | 13 755 | – | – |
| Handelsvaror | 25 805 | 19 950 | 19 369 | 18 619 | 15 399 | 10 782 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 643 | 1 542 | 1 445 | 1 107 | 1 146 | 971 | – | – |
| Personalkostnader | 1 832 | 1 497 | 1 525 | 1 666 | 1 316 | 1 203 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 76 | 53 | 28 | 19 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 28 | 39 | 56 | 51 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 298 | 23 093 | 22 431 | 21 477 | 17 932 | 12 968 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 139 | 1 805 | 1 207 | 1 639 | 1 821 | 787 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 35 | 28 | 2 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −34 | −28 | −1 | −0 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 138 | 1 771 | 1 178 | 1 638 | 1 821 | 785 | 275 | 201 |
| Bokslutsdispositioner | −259 | −414 | −324 | −436 | −438 | −209 | – | – |
| Resultat före skatt | 879 | 1 357 | 854 | 1 202 | 1 383 | 576 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 214 | 296 | 197 | 270 | 295 | 134 | – | – |
| Årets resultat | 665 | 1 061 | 657 | 932 | 1 088 | 442 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 27 | 1 320 | 79 | 107 | 45 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 27 | 1 328 | 79 | 107 | 45 | – | – |
| Varulager | 727 | 811 | 951 | 952 | 685 | 416 | – | – |
| Kundfordringar | 3 030 | 1 788 | 984 | 975 | 1 950 | 1 594 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 731 | 6 560 | 2 191 | 1 298 | 2 064 | 1 718 | – | – |
| Kassa och bank | 888 | 611 | 1 506 | 2 752 | 1 557 | 501 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 346 | 7 982 | 4 648 | 5 002 | 4 306 | 2 634 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 354 | 8 009 | 5 976 | 5 081 | 4 413 | 2 680 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 197 | 1 836 | 1 278 | 847 | 259 | 67 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 862 | 2 897 | 1 936 | 1 778 | 1 347 | 509 | – | – |
| Eget kapital | 2 982 | 3 017 | 2 056 | 1 898 | 1 467 | 629 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 269 | 2 010 | 1 596 | 1 273 | 837 | 399 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 678 | – | 0 | 11 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 883 | 2 372 | 997 | 1 051 | 1 137 | 1 099 | – | – |
| Skatteskulder | 41 | 40 | 37 | 373 | 322 | 95 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 103 | 2 982 | 1 646 | 1 910 | 2 110 | 1 641 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 354 | 8 009 | 5 976 | 5 081 | 4 413 | 2 680 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | 700 | 100 | 500 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,1 % | 57,6 % | 55,6 % | 57,3 % | 48,3 % | 35,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 210 % | 240 % | 225 % | 212 % | 172 % | 135 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 7,4 % | 5,1 % | 7,1 % | 9,2 % | 5,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,6 % | 7,2 % | 5 % | 7,1 % | 9,2 % | 5,7 % | 2,2 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | 27,9 % | 4,5 % | 1,8 % | 17 % | 43,5 % | 8,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 % | 35,2 % | 32 % | 49,1 % | 74,2 % | 70,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 15 707 tkr | 12 278 tkr | 11 746 tkr | 11 542 tkr | 9 868 tkr | 6 878 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 9 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 665 tkr | 1 061 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 1 294 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 53 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 665 tkr | 1 061 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 061 tkr | −657 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 061 tkr | 657 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 982 tkr | 3 017 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 665 tkr | 1 061 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 700 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −259 tkr | −414 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 537 tkr | 3 633 tkr |
| Forslag disposition | 2 862 tkr | 2 897 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 532 tkr | 2 197 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 62 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 482 tkr | 482 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 473 tkr | 454 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 23 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 727 tkr | 811 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 102 tkr | 998 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 141 tkr | 531 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 2 269 tkr | 2 010 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 38 tkr | 38 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
NRF Stål & Metall ABHuvudarbetsställe
Torfrids Väg 9, 605 92 Norrköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556559-3224
Registreringsdatum
28 augusti 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.820 – Partihandel med metaller och metallmalmer
Övriga registrerade namn
1 st
- NHS Pref – särskilt företagsnamn, registrerat 15 januari 2008. För den del av verksamheten som avser servicearbeten av rostfria produkter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.