NRH Entreprenad AB
559147-6675Aktiebolagreg. 2018
Arnäsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 118 tkr
Resultat efter fin. poster
−220 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Arnäsvägen 57, 891 55 Arnäsvall
Postadress
Arnäsvägen 57, 891 55 Arnäsvall
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag. Bolaget ska även bedriva entreprenadarbeten inom bygg och anläggning samt maskinuthyrning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −13 tkr | – |
| 2019 | 145 tkr | 132 tkr | 115 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −4 tkr | 111 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 348 tkr | – |
| 2022 | 5 056 tkr | 1 136 tkr | – |
| 2023 | 6 053 tkr | 1 202 tkr | 1 653 tkr |
| 2024 | 5 138 tkr | 494 tkr | 1 601 tkr |
| 2025 | 4 118 tkr | −220 tkr | 1 669 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −5,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −19,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 118 | 5 138 | 6 053 | 5 056 | 0 | 0 | 145 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 217 | 135 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 335 | 5 274 | 6 053 | – | – | 0 | 145 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 877 | 1 205 | 1 520 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 349 | 313 | 360 | – | – | 4 | 13 | – |
| Personalkostnader | 1 818 | 2 000 | 1 987 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 454 | 1 163 | 884 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 498 | 4 682 | 4 751 | – | – | 4 | 13 | – |
| Rörelseresultat | −162 | 592 | 1 303 | – | – | −4 | 132 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 25 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 115 | 123 | 103 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −57 | −98 | −101 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −220 | 494 | 1 202 | 1 136 | 348 | −4 | 132 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | 293 | 70 | −247 | – | – | 0 | −33 | – |
| Resultat före skatt | 73 | 564 | 955 | – | – | −4 | 99 | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 117 | 197 | – | – | 0 | 21 | – |
| Årets resultat | 68 | 447 | 758 | – | – | −4 | 78 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 206 | 396 | 586 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 354 | 4 228 | 3 432 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 533 | 300 | 0 | – | – | 142 | 142 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 093 | 4 924 | 4 018 | – | – | 142 | 142 | – |
| Kundfordringar | 438 | 740 | 770 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 742 | 1 225 | 1 166 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 634 | 1 165 | 1 597 | – | – | 177 | 216 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 376 | 2 391 | 2 763 | – | – | 177 | 216 | – |
| Summa tillgångar | 5 469 | 7 315 | 6 781 | – | – | 319 | 358 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 551 | 1 103 | 845 | – | – | 65 | −13 | – |
| Fritt eget kapital | 1 619 | 1 551 | 1 603 | – | – | 61 | 65 | – |
| Eget kapital | 1 669 | 1 601 | 1 653 | – | – | 111 | 115 | – |
| Obeskattade reserver | 507 | 800 | 870 | – | – | 33 | 33 | – |
| Långfristiga skulder | 2 044 | 2 598 | 2 569 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 77 | 206 | 223 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 78 | 106 | – | – | 21 | 21 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 249 | 2 316 | 1 689 | – | – | 174 | 209 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 469 | 7 315 | 6 781 | – | – | 319 | 358 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,9 % | 30,6 % | 34,6 % | – | – | 43,1 % | 39,5 % | – |
| Kassalikviditet | 110 % | 103 % | 164 % | – | – | 101 % | 103 % | – |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | 11,5 % | 21,5 % | – | – | – | 91,2 % | – |
| Vinstmarginal | −5,3 % | 9,6 % | 19,9 % | 22,5 % | – | – | 91,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | −19,9 % | −15,1 % | 19,7 % | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 28 % | 45,8 % | – | – | −3,5 % | 67,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 373 tkr | 1 713 tkr | 2 018 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 507 tkr | 767 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 533 tkr | 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 68 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 68 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −447 tkr | −758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 447 tkr | 758 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 669 tkr | 1 601 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 68 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 260 tkr | 70 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 33 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 619 tkr | 1 551 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 619 tkr | 1 551 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 14 tkr |
| Goodwill | 206 tkr | 396 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 950 tkr | 950 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 744 tkr | 554 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 190 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 742 tkr | 634 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 565 tkr | 1 175 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 823 tkr | 541 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 390 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 282 tkr | 235 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 2 612 tkr | 3 594 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 910 tkr | 4 910 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 298 tkr | 1 316 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 650 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 040 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 982 tkr | 738 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 379 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 279 tkr | 472 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 177 tkr | 346 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 904 tkr | 1 540 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 044 tkr | 2 598 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 33 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 53 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 3 446 tkr | 4 244 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 650 tkr | 650 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 796 tkr | 3 594 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 90 tkr | 147 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NRH Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Arnäsvägen 57, 891 55 Arnäsvall
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559147-6675
Registreringsdatum
1 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örnsköldsvik, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.