Nrm AB
559296-9975Aktiebolagreg. 2021
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 718 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bråviksvägen 71, 603 65 Norrköping
Postadress
Bråviksvägen 71, 603 65 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten inom byggnadsmåleri både in- och utvändigt, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 1 032 tkr | 17 tkr | 32 tkr |
| 2022 | 1 332 tkr | 28 tkr | 47 tkr |
| 2023 | 1 408 tkr | 75 tkr | 98 tkr |
| 2024 | 1 590 tkr | 130 tkr | 188 tkr |
| 2025 | 1 718 tkr | −1 tkr | 167 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 8,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 718 | 1 590 | 1 408 | 1 332 | 1 032 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 723 | 1 591 | 1 408 | 1 333 | 1 032 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 79 | 55 | 78 | 68 | −44 | – |
| Handelsvaror | 399 | 335 | 182 | 191 | 184 | – |
| Övriga externa kostnader | 599 | 489 | 505 | 483 | 353 | – |
| Personalkostnader | 641 | 574 | 562 | 562 | 519 | – |
| Rörelsekostnader | 1 718 | 1 452 | 1 326 | 1 303 | 1 012 | – |
| Rörelseresultat | 5 | 139 | 83 | 31 | 20 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 8 | 7 | 2 | 3 | – |
| Finansiella poster | −6 | −9 | −7 | −2 | −3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 130 | 75 | 28 | 17 | – |
| Resultat före skatt | −1 | 130 | 75 | 28 | 17 | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 41 | 24 | 14 | 9 | – |
| Årets resultat | −21 | 89 | 52 | 14 | 7 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 43 | 36 | 25 | 23 | 43 | – |
| Kundfordringar | 58 | – | 0 | 8 | 110 | – |
| Kortfristiga fordringar | 329 | 249 | 253 | 99 | 118 | – |
| Kassa och bank | −34 | 9 | −45 | −10 | −75 | – |
| Omsättningstillgångar | 338 | 294 | 233 | 111 | 85 | – |
| Summa tillgångar | 338 | 294 | 233 | 111 | 85 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 163 | 73 | 22 | 7 | – | – |
| Fritt eget kapital | 142 | 163 | 73 | 22 | 7 | – |
| Eget kapital | 167 | 188 | 98 | 47 | 32 | – |
| Långfristiga skulder | 40 | 0 | 8 | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 80 | 85 | 59 | 44 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 131 | 106 | 127 | 64 | 52 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 338 | 294 | 233 | 111 | 85 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,3 % | 63,9 % | 42,2 % | 42,1 % | 37,8 % | – |
| Kassalikviditet | 225 % | 243 % | 164 % | 138 % | 83 % | – |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 8,7 % | 5,9 % | 2,3 % | 1,9 % | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | 8,2 % | 5,3 % | 2,1 % | 1,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 8,1 % | 12,9 % | 5,7 % | 29,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,5 % | 47,6 % | 52,5 % | 30,7 % | 22,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | 89 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 40 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −21 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 167 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −21 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 142 tkr | 163 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 163 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 171 tkr | 165 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 43 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 100 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 15 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Nrm ABHuvudarbetsställe
Bråviksvägen 71, 603 65 Norrköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559296-9975
Registreringsdatum
15 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.