NRS Education and Consulting AB
559165-5773Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
161 tkr
Resultat efter fin. poster
−167 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
c/o Skatteverkets Förmedlingsuppdrag, Box 4413, 102 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utbildning och konsultationer gentemot näringslivet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 636 tkr | 93 tkr | – |
| 2021 | 266 tkr | 49 tkr | 113 tkr |
| 2022 | 232 tkr | 97 tkr | 189 tkr |
| 2023 | 218 tkr | −111 tkr | 78 tkr |
| 2024 | 350 tkr | 111 tkr | 186 tkr |
| 2025 | 161 tkr | −167 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,7 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −103,7 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −54 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 161 | 350 | 218 | 232 | 266 | 636 |
| Övriga rörelseintäkter | 22 | 13 | 0 | 50 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 183 | 363 | 218 | 282 | 266 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 6 | 0 | – |
| Handelsvaror | 0 | 23 | 8 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 236 | 165 | 218 | 114 | 202 | – |
| Personalkostnader | 95 | 44 | 94 | 37 | 16 | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 10 | 29 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 350 | 251 | 329 | 186 | 218 | – |
| Rörelseresultat | −167 | 112 | −111 | 97 | 49 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −167 | 111 | −111 | 97 | 49 | 93 |
| Resultat före skatt | −167 | 111 | −111 | 97 | 49 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 0 | 20 | 11 | – |
| Årets resultat | −167 | 108 | −111 | 76 | 37 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 38 | 57 | 67 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 44 | 63 | 82 | 92 | 0 | – |
| Kundfordringar | 0 | 62 | – | 0 | 123 | – |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 223 | 0 | 14 | 141 | – |
| Kassa och bank | 50 | 114 | 21 | 92 | 36 | – |
| Omsättningstillgångar | 166 | 337 | 21 | 106 | 177 | – |
| Summa tillgångar | 210 | 400 | 103 | 198 | 177 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 171 | 28 | 139 | 63 | 25 | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 136 | 28 | 139 | 63 | – |
| Eget kapital | 54 | 186 | 78 | 189 | 113 | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 8 | 4 | 1 | 5 | – |
| Skatteskulder | 4 | 4 | 0 | 4 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 157 | 214 | 25 | 9 | 64 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 210 | 400 | 103 | 198 | 177 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,7 % | 46,5 % | 75,9 % | 95,6 % | 63,7 % | – |
| Kassalikviditet | 106 % | 157 % | 84 % | 1 214 % | 276 % | – |
| Rörelsemarginal | −103,8 % | 31,9 % | −50,9 % | 41,7 % | 18,3 % | – |
| Vinstmarginal | −103,7 % | 31,7 % | −50,9 % | 41,8 % | 18,4 % | 14,6 % |
| Omsättningstillväxt | −54 % | 60,6 % | −6 % | −12,8 % | −58,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −309,8 % | 57,9 % | −141,5 % | 40,4 % | 33,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −167 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −167 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −108 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 108 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 35 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 tkr | 136 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 136 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 116 tkr | 161 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 96 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 76 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 92 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 148 tkr | 202 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 100 | 100 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
NRS Education and Consulting ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559165-5773
Registreringsdatum
11 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.