Nutritional Research Institute Aktiebolag
556210-8422Aktiebolagreg. 1981
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
140 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mörbyleden 18 Lgh 1001, 182 32 Danderyd
Postadress
c/o Gunnar Wretlind, Mörbyleden 18 Lgh 1001, 182 32 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uppfinnings- och forskningsverksamhet samt tillverkning av och handel med farmaceutiska och kemiska produkter, konsulterande verksamhet inom sagda områden ävensom vidareutveckling av patenter och licenstillverkningar, dels förvärva och förvalta fastigheter liksom andra förmögenhets- tillgångar, äga och förvalta värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | 258 tkr | 10 511 tkr |
| 2024 | – | 175 tkr | 10 486 tkr |
| 2025 | – | 140 tkr | 10 416 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,8 % – branschmedian 77,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 17 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,8 %
Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 28 |
| Rörelseintäkter | 0 | 17 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 142 | 160 |
| Personalkostnader | 141 | 191 | 427 |
| Rörelsekostnader | 287 | 334 | 587 |
| Rörelseresultat | −287 | −316 | −560 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 4 |
| Finansiella poster | 427 | 491 | 817 |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 175 | 258 |
| Resultat före skatt | 140 | 175 | 258 |
| Årets resultat | 140 | 175 | 258 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 209 | 10 209 | 10 209 |
| Anläggningstillgångar | 10 209 | 10 209 | 10 209 |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 130 | 158 |
| Kassa och bank | 163 | 250 | 260 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 380 | 419 |
| Summa tillgångar | 10 653 | 10 589 | 10 628 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | 180 |
| Balanserat resultat | 10 096 | 10 131 | 10 073 |
| Fritt eget kapital | 10 236 | 10 306 | 10 331 |
| Eget kapital | 10 416 | 10 486 | 10 511 |
| Skatteskulder | 91 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 237 | 104 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 653 | 10 589 | 10 628 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 440 | 210 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,8 % | 99 % | 98,9 % |
| Kassalikviditet | 187 % | 367 % | 357 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 1,7 % | 2,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 209 tkr | 10 209 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 209 tkr | 10 209 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 140 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 140 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −175 tkr | −258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 175 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 10 416 tkr | 10 486 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 140 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 281 tkr | 130 tkr |
| Forslag disposition | 10 236 tkr | 10 306 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 796 tkr | 10 096 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 69 tkr | 27 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 423 tkr | 487 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 76 tkr | 76 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Nutritional Research Institute AktiebolagHuvudarbetsställe
Mörbyleden 18 Lgh 1001, 182 32 Danderyd
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556210-8422
Registreringsdatum
1 juli 1981
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.