NVS Group AB
559376-5349Aktiebolagreg. 2022
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 287 tkr
Resultat efter fin. poster
5 702 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
NVS Group - Defense & Security in every dimension.
We deliver reliable and advanced solutions that meet complex defense and security needs.
nvsgroup.se
Adresser
Besöksadress
Gnejsgatan 5, 749 40 Enköping
Postadress
Gnejsgatan 5, 749 40 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med sensorer, beklädnad, skydd, kamouflage, it-utrustning, elektronik och annan relaterad utrustning, samt utbildning, konsultverksamhet, service och reparation inom detta område för säkerhet, försvar, övervakning, fritid och rekreation samt äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 40 tkr | 4 tkr | 29 tkr |
| 2023 | 1 281 tkr | 17 tkr | 42 tkr |
| 2024 | 1 435 tkr | 122 tkr | 139 tkr |
| 2025 | 21 287 tkr | 5 702 tkr | 4 665 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 26,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 1 383,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 287 | 1 435 | 1 281 | 40 | – |
| Förändring av lager | 3 | 172 | 25 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −30 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 290 | 1 577 | 1 306 | 40 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 801 | 5 | – | 9 | – |
| Handelsvaror | 13 200 | 1 343 | 1 118 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 569 | 107 | 171 | 26 | – |
| Personalkostnader | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 571 | 1 455 | 1 289 | 35 | – |
| Rörelseresultat | 5 718 | 122 | 16 | 4 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 25 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 41 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −16 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 702 | 122 | 17 | 4 | – |
| Resultat före skatt | 5 702 | 122 | 17 | 4 | – |
| Skatt på årets resultat | 1 176 | 25 | 3 | 1 | – |
| Årets resultat | 4 526 | 97 | 13 | 4 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Varulager | 200 | 197 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 227 | 122 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 252 | 122 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 10 133 | 111 | 76 | 37 | – |
| Omsättningstillgångar | 10 585 | 431 | 131 | 37 | – |
| Summa tillgångar | 10 589 | 435 | 135 | 37 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 114 | 17 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 640 | 114 | 17 | 4 | – |
| Eget kapital | 4 665 | 139 | 42 | 29 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 3 | – |
| Skatteskulder | 1 198 | 29 | 4 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 5 924 | 296 | 93 | 5 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 589 | 435 | 135 | 37 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,1 % | 31,9 % | 31 % | 78,1 % | – |
| Kassalikviditet | 175 % | 79 % | 114 % | 729 % | – |
| Rörelsemarginal | 26,9 % | 8,5 % | 1,3 % | 10,8 % | – |
| Vinstmarginal | 26,8 % | 8,5 % | 1,3 % | 10 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 383,4 % | 12 % | 3 102,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 97 % | 69,8 % | 32 % | 12,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 21 287 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 tkr | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 526 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 526 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −97 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 97 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 4 640 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 240 tkr | 114 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 200 tkr | 197 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 328 | −25 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 727 tkr | 267 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 20 apr. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
NVS Group ABHuvudarbetsställe
Gnejsgatan 5, 749 40 Enköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559376-5349
Registreringsdatum
20 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.641 – Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.