Ny fastighet i Halmstad AB
559316-5169Aktiebolagreg. 2021
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−20 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergtallsvägen 6 A, 302 40 Halmstad
Postadress
Bergtallsvägen 6 A, 302 40 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med och utveckling av fastigheter, förvaltning av aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −73 tkr | 26 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 3 089 tkr | 3 115 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −88 tkr | 27 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −20 tkr | 27 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −20 tkr | 42 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 19 | 32 | 1 | 17 |
| Rörelsekostnader | 19 | 19 | 32 | 1 | 17 |
| Rörelseresultat | −19 | −19 | −32 | −1 | −17 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 3 032 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 23 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 14 | 12 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −56 | 3 090 | −56 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | −20 | −88 | 3 089 | −73 |
| Bokslutsdispositioner | 36 | 20 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 16 | 0 | −88 | 3 089 | −73 |
| Årets resultat | 16 | 0 | −88 | 3 089 | −73 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 251 | 226 | 225 | 0 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 251 | 226 | 225 | 0 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 12 | 1 | 0 | 74 |
| Kassa och bank | 9 | 28 | 29 | 3 277 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 9 | 40 | 30 | 3 277 | 92 |
| Summa tillgångar | 260 | 266 | 255 | 3 277 | 117 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 | 2 | 90 | 1 | 74 |
| Fritt eget kapital | 17 | 2 | 2 | 3 090 | 1 |
| Eget kapital | 42 | 27 | 27 | 3 115 | 26 |
| Långfristiga skulder | 208 | 216 | 207 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 24 | 22 | 162 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 260 | 266 | 255 | 3 277 | 117 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 3 000 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,3 % | 10 % | 10,4 % | 95,1 % | 22,1 % |
| Kassalikviditet | 86 % | 167 % | 141 % | 2 020 % | 101 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 % | 0,1 % | −332,2 % | 99,2 % | −283 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 68 tkr | 68 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 16 tkr | 16 |
| Erhallna koncernbidrag | 36 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 tkr | 16 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 | 88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 | −88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 42 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 16 tkr | 16 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 12 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 226 tkr | 201 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 226 tkr | 201 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 25 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition | 17 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 tkr | 2 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 14 tkr | 14 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 13 tkr | 12 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 13 tkr | 12 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 14 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 208 tkr | 216 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ny fastighet i Halmstad ABHuvudarbetsställe
Bergtallsvägen 6 A, 302 40 Halmstad
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559316-5169
Registreringsdatum
10 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.