Nya Fönster & Montage Syd AB
556988-9248Aktiebolagreg. 2014
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 550 tkr
Resultat efter fin. poster
553 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snösparvsgatan 3, 254 50 Helsingborg
Postadress
Snösparvsgatan 3, 254 50 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg- och montageverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 17 335 tkr | 523 tkr | – |
| 2021 | 16 844 tkr | −230 tkr | – |
| 2022 | 18 336 tkr | 50 tkr | 594 tkr |
| 2023 | 14 089 tkr | −195 tkr | 514 tkr |
| 2024 | 12 071 tkr | −560 tkr | 54 tkr |
| 2025 | 16 550 tkr | 553 tkr | 583 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 3,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 37,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 550 | 12 071 | 14 089 | 18 336 | 16 844 | 17 335 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 258 | 1 | 160 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 569 | 12 329 | 14 090 | 18 496 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 268 | 8 805 | 10 544 | 14 294 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 072 | 1 306 | 1 265 | 1 413 | – | – |
| Personalkostnader | 3 639 | 2 715 | 2 483 | 2 737 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 18 | 3 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 997 | 12 844 | 14 295 | 18 445 | – | – |
| Rörelseresultat | 571 | −514 | −205 | 51 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 6 | 5 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −18 | −46 | 10 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 553 | −560 | −195 | 50 | −230 | 523 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 120 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 553 | −560 | −75 | 50 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 0 | 5 | 20 | – | – |
| Årets resultat | 529 | −560 | −79 | 30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 33 | 51 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 | 19 | 38 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 34 | 52 | 90 | 25 | – | – |
| Varulager | 172 | 206 | 190 | 189 | – | – |
| Kundfordringar | 1 270 | 629 | 1 003 | 1 256 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 740 | 992 | 1 507 | 1 889 | – | – |
| Kassa och bank | 1 339 | 581 | 459 | 2 213 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 251 | 1 779 | 2 155 | 4 291 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 285 | 1 830 | 2 245 | 4 316 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 564 | 544 | 514 | – | – |
| Fritt eget kapital | 533 | 4 | 464 | 544 | – | – |
| Eget kapital | 583 | 54 | 514 | 594 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 120 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 309 | 813 | 856 | 2 262 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 702 | 1 777 | 1 731 | 3 603 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 285 | 1 830 | 2 245 | 4 316 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | 4 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,7 % | 2,9 % | 22,9 % | 16 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 89 % | 114 % | 114 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | −4,3 % | −1,5 % | 0,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,3 % | −4,6 % | −1,4 % | 0,3 % | −1,4 % | 3 % |
| Omsättningstillväxt | 37,1 % | −14,3 % | −23,2 % | 8,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 % | −1 039,9 % | −15,5 % | 5,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 758 tkr | 2 414 tkr | 3 522 tkr | 3 667 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 19 tkr | 19 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 19 tkr | 19 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 529 tkr | −560 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 529 tkr | −560 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 560 tkr | 79 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −560 tkr | −79 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 533 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 533 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 228 tkr | 94 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 186 | 186 |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 80 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 65 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 18 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 172 tkr | 206 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 242 tkr | 269 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 558 tkr | 396 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −8 tkr | −41 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 836 tkr | 567 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Nya Fönster & Montage Syd ABHuvudarbetsställe
Snösparvsgatan 3, 254 50 Helsingborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556988-9248
Registreringsdatum
3 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.