Nybergs Bygg i Ulricehamn AB
556820-4282Aktiebolagreg. 2010
Ulricehamn, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 021 tkr
Resultat efter fin. poster
−653 tkr
Soliditet
−90 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Knätte Lund 103, 523 91 Ulricehamn
Postadress
Knätte Lund 103, 523 91 Ulricehamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och snickeriverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 522 tkr | −76 tkr | – |
| 2018 | 3 835 tkr | 362 tkr | – |
| 2019 | 5 397 tkr | −398 tkr | −274 tkr |
| 2020 | 5 406 tkr | 322 tkr | 38 tkr |
| 2021 | 6 846 tkr | −125 tkr | −87 tkr |
| 2022 | 6 904 tkr | −972 tkr | −1 059 tkr |
| 2023 | 6 541 tkr | 666 tkr | −393 tkr |
| 2024 | 5 681 tkr | −38 tkr | −31 tkr |
| 2025 | 7 021 tkr | −653 tkr | −685 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −90,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −9,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 23,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 021 | 5 681 | 6 541 | 6 904 | 6 846 | 5 406 | 5 397 | 3 835 | 3 522 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 30 | 19 | 12 | 29 | 116 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 029 | 5 711 | 6 560 | 6 916 | 6 875 | 5 522 | 5 407 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 015 | 2 190 | 2 707 | 4 098 | 3 341 | 1 938 | 2 441 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 257 | 1 040 | 1 211 | 1 277 | 948 | 715 | 626 | – | – |
| Personalkostnader | 3 265 | 2 467 | 1 939 | 2 457 | 2 599 | 2 457 | 2 685 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 48 | 14 | 11 | 25 | 49 | 41 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 611 | 5 745 | 5 870 | 7 843 | 6 913 | 5 158 | 5 793 | – | – |
| Rörelseresultat | −582 | −34 | 690 | −927 | −39 | 363 | −386 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 72 | 5 | 25 | 45 | 87 | 42 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | −72 | −4 | −25 | −45 | −87 | −42 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −653 | −38 | 666 | −972 | −125 | 322 | −398 | 362 | −76 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 59 | – | – |
| Resultat före skatt | −653 | −38 | 666 | −972 | −125 | 322 | −339 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −653 | −38 | 666 | −972 | −125 | 312 | −339 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 215 | 289 | 50 | 13 | 24 | 49 | 93 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 215 | 289 | 50 | 13 | 24 | 49 | 93 | – | – |
| Kundfordringar | 267 | 10 | 166 | 394 | 1 | 382 | 391 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 528 | 382 | 833 | 847 | 700 | 971 | 589 | – | – |
| Kassa och bank | 15 | 102 | 69 | 413 | 241 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 544 | 483 | 902 | 1 259 | 941 | 971 | 589 | – | – |
| Summa tillgångar | 759 | 773 | 952 | 1 273 | 965 | 1 021 | 682 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −81 | −43 | −1 109 | −137 | −12 | −324 | 15 | – | – |
| Fritt eget kapital | −735 | −81 | −443 | −1 109 | −137 | −12 | −324 | – | – |
| Eget kapital | −685 | −31 | −393 | −1 059 | −87 | 38 | −274 | – | – |
| Långfristiga skulder | 55 | 0 | 714 | 449 | 3 | 91 | 97 | – | – |
| Leverantörsskulder | 550 | 362 | 347 | 858 | 588 | 190 | 111 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 388 | 804 | 631 | 1 883 | 1 050 | 892 | 859 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 759 | 773 | 952 | 1 273 | 965 | 1 021 | 682 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −90,2 % | −4 % | −41,3 % | −83,2 % | −9 % | 3,7 % | −40,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 39 % | 60 % | 143 % | 67 % | 90 % | 109 % | 69 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −8,3 % | −0,6 % | 10,6 % | −13,4 % | −0,6 % | 6,7 % | −7,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −9,3 % | −0,7 % | 10,2 % | −14,1 % | −1,8 % | 5,9 % | −7,4 % | 9,4 % | −2,2 % |
| Omsättningstillväxt | 23,6 % | −13,2 % | −5,3 % | 0,8 % | 26,7 % | 0,2 % | 40,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,4 % | 121,2 % | −169,3 % | 91,8 % | 143,8 % | 817,4 % | 123,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 755 tkr | 1 420 tkr | 1 635 tkr | 1 726 tkr | 1 712 tkr | 1 351 tkr | 1 349 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −653 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −653 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | −666 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | 666 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −685 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −653 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 400 tkr |
| Forslag disposition | −735 tkr | −81 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −735 tkr | −81 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 235 tkr | 344 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 215 tkr | 289 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 573 tkr | 573 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 358 tkr | 284 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 287 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 74 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 596 tkr | 193 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 55 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 242 tkr | 249 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Nybergs Bygg i Ulricehamn ABHuvudarbetsställe
Knätte Lund 103, 523 91 Ulricehamn
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556820-4282
Registreringsdatum
4 oktober 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ulricehamn, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.