Nygren & Rost Förvaltning & Rådgivning AB
559181-8546Aktiebolagreg. 2018
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
36 tkr
Resultat efter fin. poster
−84 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snabbvingegatan 5, 431 63 Mölndal
Postadress
c/o Christian Nygren, Snabbvingegatan 5, 431 63 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara konsultation inom kompetensförsörjning och medicinteknik samt att äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 139 tkr | 88 tkr | 117 tkr |
| 2020 | 31 tkr | 100 tkr | 195 tkr |
| 2021 | 527 tkr | 350 tkr | 424 tkr |
| 2022 | 614 tkr | 178 tkr | 134 tkr |
| 2023 | 325 tkr | −25 tkr | 109 tkr |
| 2024 | 100 tkr | 48 tkr | 144 tkr |
| 2025 | 36 tkr | −84 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −235,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −64,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 | 100 | 325 | 614 | 527 | 31 | 139 |
| Rörelseintäkter | 36 | 100 | 325 | 614 | 527 | 31 | 139 |
| Övriga externa kostnader | 97 | 108 | 243 | 246 | 265 | 19 | 31 |
| Personalkostnader | 20 | 0 | 45 | 38 | 0 | 5 | 20 |
| Rörelsekostnader | 117 | 108 | 288 | 284 | 265 | 24 | 52 |
| Rörelseresultat | −81 | −8 | 37 | 330 | 262 | 7 | 88 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 12 | 12 | 9 | 0 | 93 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 56 | −62 | −152 | 88 | 93 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −84 | 48 | −25 | 178 | 350 | 100 | 88 |
| Resultat före skatt | −84 | 48 | −25 | 178 | 350 | 100 | 88 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 13 | 0 | 73 | 76 | 23 | 20 |
| Årets resultat | −84 | 35 | −25 | 105 | 274 | 77 | 67 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 | 79 | 186 | 278 | 224 | 33 | – |
| Anläggningstillgångar | 55 | 79 | 186 | 278 | 224 | 33 | – |
| Kundfordringar | 25 | – | – | 0 | 190 | 38 | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 94 | 29 | 52 | 191 | 38 | 2 |
| Kassa och bank | 12 | 1 | 3 | 101 | 256 | 144 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 54 | 95 | 32 | 154 | 447 | 182 | 122 |
| Summa tillgångar | 109 | 174 | 218 | 432 | 671 | 215 | 122 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 94 | 59 | 84 | −21 | 100 | 67 | – |
| Fritt eget kapital | 10 | 94 | 59 | 84 | 374 | 145 | 67 |
| Eget kapital | 60 | 144 | 109 | 134 | 424 | 195 | 117 |
| Leverantörsskulder | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 104 | 62 | 7 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 49 | 29 | 109 | 298 | 248 | 20 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 109 | 174 | 218 | 432 | 671 | 215 | 122 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 300 | 140 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,3 % | 83 % | 49,9 % | 31 % | 63,1 % | 90,5 % | 96 % |
| Kassalikviditet | 110 % | 321 % | 29 % | 52 % | 181 % | 891 % | 2 477 % |
| Rörelsemarginal | −226,4 % | −7,8 % | 11,5 % | 53,7 % | 49,7 % | 23,4 % | 63 % |
| Vinstmarginal | −235,4 % | 48,2 % | −7,6 % | 29 % | 66,4 % | 317,7 % | 62,9 % |
| Omsättningstillväxt | −64,3 % | −69,2 % | −47 % | 16,4 % | 1 573,8 % | −77,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −139,7 % | 24,5 % | −22,7 % | 78,6 % | 64,7 % | 39,7 % | 57,4 % |
| Omsättning per anställd | 36 tkr | 100 tkr | 325 tkr | 614 tkr | 527 tkr | 31 tkr | 139 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 55 tkr | 79 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 55 tkr | 79 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 24 tkr | 107 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −84 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −84 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 60 tkr | 144 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −84 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 10 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 94 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 94 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 29 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −10 tkr | 47 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 26 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Nygren & Rost Förvaltning & Rådgivning ABHuvudarbetsställe
Snabbvingegatan 5, 431 63 Mölndal
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559181-8546
Registreringsdatum
26 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
- SNI 72.101 – Bioteknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.