Nyhlin Invest Aktiebolag
556679-8079Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
267 tkr
Resultat efter fin. poster
156 tkr
Soliditet
−166 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 556679-8079, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 556679-8079, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva värdepappershandel och fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska även omfatta uthyrning av bilar och båtar, konsultverksamhet inom IT- och inredningsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 077 tkr | −250 tkr | – |
| 2022 | 624 tkr | −1 477 tkr | – |
| 2023 | 19 tkr | −317 tkr | −1 633 tkr |
| 2024 | 23 tkr | −159 tkr | −1 791 tkr |
| 2025 | 267 tkr | 156 tkr | −1 636 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −165,6 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 58,4 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt 1 060,9 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 267 | 23 | 19 | 624 | 4 077 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 22 | – | – |
| Rörelseintäkter | 267 | 23 | 41 | – | – |
| Handelsvaror | 73 | 33 | 40 | – | – |
| Övriga externa kostnader | −10 | 90 | 169 | – | – |
| Personalkostnader | 48 | 44 | 85 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 111 | 182 | 311 | – | – |
| Rörelseresultat | 156 | −159 | −271 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 47 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −47 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | −159 | −317 | −1 477 | −250 |
| Resultat före skatt | 156 | −159 | −317 | – | – |
| Årets resultat | 156 | −159 | −317 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 14 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 527 | 514 | 28 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 527 | 514 | 42 | – | – |
| Varulager | 0 | 68 | 68 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 454 | 76 | 326 | – | – |
| Kassa och bank | 7 | 8 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 461 | 152 | 399 | – | – |
| Summa tillgångar | 988 | 666 | 441 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 891 | −1 733 | −1 416 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 736 | −1 891 | −1 733 | – | – |
| Eget kapital | −1 636 | −1 791 | −1 633 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 285 | 470 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 338 | 1 987 | 2 074 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 988 | 666 | 441 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −165,6 % | −268,9 % | −370,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 34 % | 4 % | 16 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,4 % | −690,8 % | −1 423,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 58,4 % | −691,3 % | −1 668,4 % | −236,7 % | −6,1 % |
| Omsättningstillväxt | 1 060,9 % | 21,1 % | −97 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,5 % | 8,9 % | 19,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 267 tkr | 23 tkr | 19 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 527 tkr | 514 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 577 tkr | 564 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 486 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 156 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 156 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 159 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −159 tkr | −317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −1 636 tkr | −1 791 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 156 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 440 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition | −1 736 tkr | −1 891 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 736 tkr | −1 891 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 71 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 71 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 140 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 68 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 338 tkr | 1 973 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 285 tkr | 470 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Nyhlin Invest AktiebolagHuvudarbetsställe
Kivra: 556679-8079, 106 31 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556679-8079
Registreringsdatum
27 april 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
2 st
- Nyhlin Inredning & Design – särskilt företagsnamn, registrerat 25 februari 2009. För den del av verksamheten som avser inredningstjänster.
- Lucia Charter Sthlm – särskilt företagsnamn, registrerat 25 mars 2010. För den del av verksamheten som avser uthyrning av bilar och båtar.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.