Nyköping spår AB
559161-4069Aktiebolagreg. 2018
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
532 tkr
Resultat efter fin. poster
121 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Bergsgatan 18, 611 34 Nyköping
Postadress
Östra Bergsgatan 18, 611 34 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Järnvägsunderhåll och nyproduktion järnväg.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 150 tkr | 410 tkr | 370 tkr |
| 2020 | 579 tkr | 21 tkr | 214 tkr |
| 2021 | 1 278 tkr | 297 tkr | 448 tkr |
| 2022 | 1 376 tkr | 283 tkr | – |
| 2023 | 650 tkr | 3 tkr | 297 tkr |
| 2024 | 4 tkr | −217 tkr | 81 tkr |
| 2025 | 532 tkr | 121 tkr | 176 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,1 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 22,7 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 13 200 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 532 | 4 | 650 | 1 376 | 1 278 | 579 | 1 150 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 532 | 4 | 650 | – | 1 278 | 579 | 1 150 |
| Övriga externa kostnader | 191 | 157 | 254 | – | 376 | 204 | 340 |
| Personalkostnader | 201 | 4 | 333 | – | 591 | 280 | 352 |
| Av- och nedskrivningar | – | 59 | 59 | – | 12 | 12 | 49 |
| Övriga rörelsekostnader | 19 | – | – | – | 0 | 61 | 0 |
| Rörelsekostnader | 411 | 219 | 646 | – | 978 | 557 | 740 |
| Rörelseresultat | 121 | −215 | 5 | – | 300 | 22 | 410 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 2 | – | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 4 | – | 4 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −2 | – | −3 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 121 | −217 | 3 | 283 | 297 | 21 | 410 |
| Resultat före skatt | 121 | −217 | 3 | – | 297 | 21 | 410 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 0 | 2 | – | 62 | 5 | 90 |
| Årets resultat | 96 | −217 | 1 | – | 234 | 17 | 320 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 94 | 153 | – | 35 | 46 | 176 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 94 | 153 | – | 35 | 46 | 176 |
| Kundfordringar | 120 | 0 | 73 | – | 139 | 112 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 199 | 9 | 128 | – | 199 | 285 | 4 |
| Kassa och bank | 33 | 9 | 129 | – | 364 | 12 | 282 |
| Omsättningstillgångar | 232 | 18 | 257 | – | 563 | 297 | 287 |
| Summa tillgångar | 232 | 112 | 410 | – | 597 | 343 | 463 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 31 | 247 | 247 | – | 164 | 148 | 0 |
| Fritt eget kapital | 126 | 31 | 247 | – | 398 | 164 | 320 |
| Eget kapital | 176 | 81 | 297 | – | 448 | 214 | 370 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 62 | – | 58 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 7 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 2 | 0 | – | 0 | 85 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 55 | 31 | 51 | – | 90 | 129 | 93 |
| Summa eget kapital och skulder | 232 | 112 | 410 | – | 597 | 343 | 463 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | 187 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,1 % | 71,9 % | 72,6 % | – | 75,1 % | 62,4 % | 79,8 % |
| Kassalikviditet | 419 % | 58 % | 508 % | – | 623 % | 230 % | 307 % |
| Rörelsemarginal | 22,8 % | −5 387 % | 0,7 % | – | 23,5 % | 3,8 % | 35,7 % |
| Vinstmarginal | 22,7 % | −5 425 % | 0,5 % | 20,6 % | 23,2 % | 3,6 % | 35,7 % |
| Omsättningstillväxt | 13 200 % | −99,4 % | −52,8 % | – | 120,7 % | −49,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,3 % | −268,5 % | 0,2 % | – | 52,3 % | 7,7 % | 86,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 278 tkr | 579 tkr | 1 150 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 96 tkr | −217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 96 tkr | −217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 217 tkr | −634 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −217 tkr | 635 |
| Forandring eget kapital totalt | 176 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 96 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 126 tkr | 31 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 tkr | 31 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 58 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 58 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 235 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 141 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 10 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 191 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Nyköping spår ABHuvudarbetsställe
Östra Bergsgatan 18, 611 34 Nyköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-4069
Registreringsdatum
5 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.120 – Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.