Nyliden Skogsförvaltning AB
556994-1585Aktiebolagreg. 2014
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 816 tkr
Resultat efter fin. poster
466 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kopparvägen 36, 791 41 Falun
Postadress
Kopparvägen 36, 791 41 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva administration och förvaltning av skogsfastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 583 tkr | −281 tkr | – |
| 2022 | 5 214 tkr | −101 tkr | – |
| 2023 | 10 639 tkr | 1 582 tkr | – |
| 2024 | 17 949 tkr | 1 125 tkr | 49 tkr |
| 2025 | 11 816 tkr | 466 tkr | 49 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,3 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt −34,2 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 816 | 17 949 | 10 639 | 5 214 | 583 |
| Förändring av lager | 1 278 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 095 | 17 949 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 591 | 15 765 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 169 | 139 | – | – | – |
| Personalkostnader | 891 | 986 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 652 | 16 891 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 443 | 1 058 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 23 | 67 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 466 | 1 125 | 1 582 | −101 | −281 |
| Bokslutsdispositioner | −466 | −1 125 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −0 | – | – | – |
| Årets resultat | 0 | −0 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 278 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 205 | 3 229 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 090 | 3 265 | – | – | – |
| Kassa och bank | 568 | 6 639 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 937 | 9 904 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 937 | 9 904 | 5 344 | 1 543 | 726 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −1 | −0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 | −1 | – | – | – |
| Eget kapital | 49 | 49 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 005 | 1 296 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 887 | 9 854 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 937 | 9 904 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,3 % | 0,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 68 % | 100 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,8 % | 5,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 6,3 % | 14,9 % | −1,9 % | −48,2 % |
| Omsättningstillväxt | −34,2 % | 68,7 % | 104,1 % | 794,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | −0,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 11 816 tkr | 17 949 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 21 tkr | 21 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 30 | −364 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 30 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 364 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −364 | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 30 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forskott fran kunder | −1 tkr | 0 |
| Forslag disposition | −578 | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −578 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 633 tkr | 15 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 278 tkr | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 466 tkr | 1 125 tkr |
| Netto erhallna lamnade koncernbidrag | 466 tkr | 1 125 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 232 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 397 tkr | 4 974 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 23 tkr | 68 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 289 tkr | 3 570 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 196 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Nyliden Skogsförvaltning ABHuvudarbetsställe
Kopparvägen 36, 791 41 Falun
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556994-1585
Registreringsdatum
8 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.