Nymålia Holding AB
559201-4111Aktiebolagreg. 2019
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
424 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Postadress
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, fastighetsförvaltning, äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 90 tkr | −16 tkr | – |
| 2020 | 183 tkr | −70 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 54 tkr | 72 tkr | 52 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 20 188 tkr | 20 240 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 418 tkr | 16 148 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 093 tkr | 17 164 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 424 tkr | 14 238 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 183 | 90 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 818 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 2 | 871 | 183 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 27 | 50 | 789 | 214 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 10 | 39 | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 27 | 50 | 799 | 253 | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −27 | −48 | 72 | −70 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | 900 | 320 | 3 900 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 127 | 195 | 125 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 426 | 1 095 | 445 | 20 236 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 424 | 1 093 | 418 | 20 188 | 72 | −70 | −16 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | −48 | – | – | −70 | 71 | – |
| Resultat före skatt | 394 | 1 045 | 418 | 20 188 | 2 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 30 | 10 | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 375 | 1 015 | 408 | 20 188 | 2 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 3 282 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 921 | 12 871 | 13 153 | 13 381 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 921 | 12 871 | 13 153 | 13 381 | 0 | 3 282 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 046 | 940 | 920 | 3 908 | 60 | 2 | – |
| Kassa och bank | 1 728 | 3 537 | 3 336 | 2 996 | 27 | 136 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 773 | 4 477 | 4 256 | 6 904 | 86 | 138 | – |
| Summa tillgångar | 15 694 | 17 348 | 17 409 | 20 285 | 86 | 3 420 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 13 814 | 16 098 | 15 690 | 2 | 1 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 14 188 | 17 114 | 16 098 | 20 190 | 2 | 1 | – |
| Eget kapital | 14 238 | 17 164 | 16 148 | 20 240 | 52 | 51 | – |
| Obeskattade reserver | 78 | 48 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 65 | 0 | 0 | 3 313 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | 20 | 40 | 10 | 0 | 17 | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 378 | 136 | 1 195 | 45 | 34 | 57 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 694 | 17 348 | 17 409 | 20 285 | 86 | 3 420 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 99,2 % | 92,8 % | 99,8 % | 60,7 % | 1,5 % | – |
| Kassalikviditet | 201 % | 3 284 % | 356 % | 15 343 % | 254 % | 244 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 133,9 % | −38,2 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 133,3 % | −38,3 % | −17,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −70,5 % | 103,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 5,9 % | 2,5 % | 99,7 % | 3,5 % | 0,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 11 701 tkr | 11 701 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 11 701 tkr | 11 701 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 1 220 tkr | 1 170 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 219 tkr | 1 170 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 334 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 49 tkr | 53 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 375 tkr | 1 015 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 375 tkr | 1 015 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 015 tkr | −408 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 015 tkr | 408 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 14 238 tkr | 17 164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 375 tkr | 1 015 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −30 tkr | −48 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 046 tkr | 900 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 900 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 900 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 20 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 14 188 tkr | 17 114 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 188 tkr | 17 114 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 358 tkr | 96 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 28 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 78 tkr | 48 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Nymålia Holding ABHuvudarbetsställe
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559201-4111
Registreringsdatum
4 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.