Nyo IT AB
556372-4896Aktiebolagreg. 1989
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
40 tkr
Resultat efter fin. poster
3 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Webbyrå i Nyköping - NYO IT - Digital hjälp från Nyköping!
NYO IT är en webbyrå i Nyköping som hjälper små och medelstora företag med webbproduktion, skriver och hanterar innehåll och sköter om er webbnärvaro. Vi jobbar även med marknadsföring, översättning och korrekturläsning.
nyoit.se
Adresser
Besöksadress
Skördevägen 32, 611 46 Nyköping
Postadress
Skördevägen 32, 611 46 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med webbdesign, drift av webbplatser, it- och datakonsult, uppdragsöversättningar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 150 tkr | 39 tkr | 89 tkr |
| 2019 | 142 tkr | 49 tkr | 89 tkr |
| 2020 | 246 tkr | 32 tkr | 124 tkr |
| 2021 | 215 tkr | 24 tkr | 148 tkr |
| 2022 | 156 tkr | 3 tkr | 151 tkr |
| 2023 | 34 tkr | 1 tkr | 152 tkr |
| 2024 | 28 tkr | 0 tkr | 152 tkr |
| 2025 | 40 tkr | 3 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,4 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 8 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 42,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 | 28 | 34 | 156 | 215 | 246 | 142 | 150 |
| Rörelseintäkter | 40 | 28 | 34 | 156 | 215 | 246 | 142 | 150 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 12 | 11 | 15 | 12 | 8 | 14 | 21 |
| Personalkostnader | 28 | 16 | 22 | 138 | 179 | 205 | 79 | 91 |
| Rörelsekostnader | 37 | 28 | 33 | 152 | 190 | 213 | 93 | 112 |
| Rörelseresultat | 3 | 0 | 1 | 3 | 24 | 32 | 49 | 39 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 | 0 | 1 | 3 | 24 | 32 | 49 | 39 |
| Resultat före skatt | 3 | 0 | 1 | 3 | 24 | 32 | 49 | 39 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | −3 | – | – |
| Årets resultat | 3 | 0 | 1 | 3 | 24 | 35 | 49 | 39 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | 34 | 0 | 20 | 19 | 26 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 | 34 | 1 | 20 | 19 | 26 | 8 |
| Kassa och bank | 136 | 136 | 141 | 153 | 159 | 131 | 89 | 122 |
| Omsättningstillgångar | 137 | 137 | 174 | 154 | 179 | 150 | 115 | 131 |
| Summa tillgångar | 157 | 157 | 174 | 154 | 179 | 150 | 115 | 131 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 52 | 52 | 51 | 48 | 24 | −11 | −60 | −50 |
| Fritt eget kapital | 56 | 52 | 52 | 51 | 48 | 24 | −11 | −11 |
| Eget kapital | 156 | 152 | 152 | 151 | 148 | 124 | 89 | 89 |
| Långfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 |
| Skatteskulder | −2 | −1 | 2 | 3 | 5 | 3 | 1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 5 | 21 | 3 | 30 | 26 | 26 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 157 | 157 | 174 | 154 | 179 | 150 | 115 | 131 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 % | 96,8 % | 87,3 % | 98 % | 82,8 % | 82,4 % | 77,1 % | 67,9 % |
| Kassalikviditet | 44 041 % | 3 052 % | 812 % | 6 067 % | 593 % | 582 % | 436 % | 319 % |
| Rörelsemarginal | 8 % | 0,2 % | 3,5 % | 2 % | 11,4 % | 13,2 % | 34,6 % | 25,7 % |
| Vinstmarginal | 8 % | 0,1 % | 3,5 % | 2 % | 11,4 % | 13,2 % | 34,6 % | 25,7 % |
| Omsättningstillväxt | 42,5 % | −17,1 % | −78 % | −27,6 % | −12,5 % | 73,2 % | −5,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 % | 0 % | 0,8 % | 2,1 % | 16,6 % | 28,3 % | 55,3 % | 43,6 % |
| Omsättning per anställd | 40 tkr | 28 tkr | – | 156 tkr | 215 tkr | 246 tkr | 142 tkr | 150 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 15 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 15 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −15 | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 15 | 1 tkr |
| Forslag disposition | 56 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 56 tkr | 52 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | −1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 231 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 621 | 621 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Nyo IT ABHuvudarbetsställe
Skördevägen 32, 611 46 Nyköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556372-4896
Registreringsdatum
12 oktober 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.300 – Översättning och tolkning
- SNI 63.910 – Webbportaler
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.