Nyströms Bygg & Redovisning AB
556421-4111Aktiebolagreg. 1991
Sala, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 888 tkr
Resultat efter fin. poster
73 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ljömsebo Gård 103, 733 97 Sala
Postadress
Ljömsebo Gård 103, 733 97 Sala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet såsom om-, ny- och tillbyggnader av fastigheter, samt redovisningsuppdrag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 321 tkr | −91 tkr | – |
| 2019 | 1 643 tkr | 25 tkr | – |
| 2020 | 2 009 tkr | 160 tkr | 321 tkr |
| 2021 | 1 153 tkr | 26 tkr | 380 tkr |
| 2022 | 6 783 tkr | 1 151 tkr | 1 294 tkr |
| 2023 | 1 708 tkr | 97 tkr | 1 168 tkr |
| 2024 | 1 416 tkr | −47 tkr | 921 tkr |
| 2025 | 2 496 tkr | 586 tkr | 1 252 tkr |
| 2026 | 1 888 tkr | 73 tkr | 1 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −24,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 888 | 2 496 | 1 416 | 1 708 | 6 783 | 1 153 | 2 009 | 1 643 | 1 321 |
| Förändring av lager | 0 | −13 | 2 | 0 | −3 111 | 2 061 | 9 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 214 | 15 | 19 | 46 | 24 | 55 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 888 | 2 698 | 1 433 | 1 727 | 3 719 | 3 238 | 2 074 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 534 | 1 033 | 298 | 385 | 929 | 1 746 | 586 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 187 | 221 | 230 | 269 | 392 | 471 | 301 | – | – |
| Personalkostnader | 1 100 | 891 | 885 | 903 | 1 123 | 885 | 949 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 821 | 2 144 | 1 484 | 1 628 | 2 516 | 3 173 | 1 908 | – | – |
| Rörelseresultat | 67 | 553 | −51 | 99 | 1 203 | 65 | 166 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 3 | 4 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | – | 0 | 4 | 52 | 39 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 33 | 4 | −2 | −52 | −39 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | 586 | −47 | 97 | 1 151 | 26 | 160 | 25 | −91 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 73 | 586 | −47 | 97 | 1 151 | 76 | 160 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 106 | 0 | 22 | 237 | 17 | 35 | – | – |
| Årets resultat | 57 | 481 | −47 | 74 | 914 | 59 | 124 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 71 | 142 | 214 | 285 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 465 | 465 | 564 | 552 | 477 | 333 | 189 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 465 | 465 | 564 | 623 | 619 | 547 | 474 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 13 | 11 | 11 | 3 035 | 372 | – | – |
| Kundfordringar | 144 | 222 | 134 | 177 | 98 | 203 | 113 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 240 | 243 | 163 | 388 | 163 | 211 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 654 | 876 | 276 | 455 | 928 | 918 | 547 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 894 | 1 119 | 452 | 854 | 1 102 | 4 164 | 1 035 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 359 | 1 584 | 1 016 | 1 477 | 1 721 | 4 710 | 1 509 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 932 | 651 | 848 | 974 | 260 | 201 | 77 | – | – |
| Fritt eget kapital | 989 | 1 132 | 801 | 1 048 | 1 174 | 260 | 201 | – | – |
| Eget kapital | 1 109 | 1 252 | 921 | 1 168 | 1 294 | 380 | 321 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 3 369 | 813 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 106 | 38 | 17 | 91 | 108 | 34 | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 97 | 0 | 191 | 216 | 13 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 249 | 332 | 95 | 309 | 427 | 961 | 325 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 359 | 1 584 | 1 016 | 1 477 | 1 721 | 4 710 | 1 509 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 150 | 200 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,7 % | 79 % | 90,7 % | 79,1 % | 75,2 % | 8,1 % | 23,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 359 % | 337 % | 464 % | 273 % | 255 % | 117 % | 204 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 22,2 % | −3,6 % | 5,8 % | 17,7 % | 5,6 % | 8,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 23,5 % | −3,3 % | 5,7 % | 17 % | 2,3 % | 8 % | 1,5 % | −6,9 % |
| Omsättningstillväxt | −24,4 % | 76,3 % | −17,1 % | −74,8 % | 488,3 % | −42,6 % | 22,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | 38,4 % | −5,1 % | 6,4 % | 70,6 % | 15,6 % | 38,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 944 tkr | 1 248 tkr | 708 tkr | 854 tkr | 3 392 tkr | 577 tkr | 1 005 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 465 tkr | 465 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 465 tkr | 465 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 99 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 583 tkr | 554 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 57 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 57 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −481 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 481 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 109 tkr | 1 252 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 57 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 989 tkr | 1 132 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 789 tkr | 932 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 64 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 64 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 356 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 356 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 988 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 124 tkr | 130 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 30 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Nyströms Bygg & Redovisning ABHuvudarbetsställe
Ljömsebo Gård 103, 733 97 Sala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556421-4111
Registreringsdatum
1 mars 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sala, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.