Nytt Metro tvätteri AB
559353-8829Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 519 tkr
Resultat efter fin. poster
157 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagagatan 2, 113 27 Stockholm
Postadress
Hagagatan 2, 113 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skrädderi, kemtvätt, mattvätt, uthyrning av festkläder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2023 | 798 tkr | 175 tkr | 123 tkr |
| 2024 | 2 519 tkr | 157 tkr | 248 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,3 % – branschmedian 50,2 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt 215,3 % – branschmedian 0,8 %
Median för 248 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 519 | 798 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 113 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 2 632 | 798 | – |
| Handelsvaror | 290 | 92 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 480 | 526 | – |
| Personalkostnader | 703 | 3 | – |
| Rörelsekostnader | 2 473 | 621 | – |
| Rörelseresultat | 159 | 176 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | −2 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 157 | 175 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −53 | – |
| Resultat före skatt | 157 | 123 | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 25 | – |
| Årets resultat | 125 | 98 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 244 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 244 | – | – |
| Kundfordringar | 318 | 7 | – |
| Kortfristiga fordringar | 349 | 0 | – |
| Kassa och bank | −96 | 225 | – |
| Omsättningstillgångar | 253 | 225 | – |
| Summa tillgångar | 497 | 225 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Fritt eget kapital | 223 | 98 | – |
| Eget kapital | 248 | 123 | – |
| Obeskattade reserver | 53 | 53 | – |
| Långfristiga skulder | 82 | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 49 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 497 | 225 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,3 % | 73,3 % | – |
| Kassalikviditet | 221 % | 456 % | – |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 22,1 % | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 22 % | – |
| Omsättningstillväxt | 215,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,3 % | 79,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 840 tkr | 266 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 223 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | 25 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −53 tkr |
| Forslag disposition | 223 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 223 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 244 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | −7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 25 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −118 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 200 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 53 tkr | 53 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −8 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 15 dec. 2021 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Nytt Metro tvätteri ABHuvudarbetsställe
Hagagatan 2, 113 27 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559353-8829
Registreringsdatum
15 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 14.210 – Tillverkning av gång- och ytterkläder
- SNI 96.102 – Konsumenttvätt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.