Nyvaller & Nyvaller Holding AB
559306-2978Aktiebolagreg. 2021
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
600 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Granitvägen 7, 553 03 Jönköping
Postadress
Granitvägen 7, 553 03 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga samt förvalta aktier i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 10 tkr | 960 tkr |
| 2023 | – | 4 tkr | 963 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | 959 tkr |
| 2025 | – | 600 tkr | 1 564 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −0 | −8 | −1 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 600 | – | 0 | 8 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 6 | 4 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 600 | 3 | 6 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 600 | −4 | 4 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 605 | −4 | 4 | 10 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 1 |
| Årets resultat | 605 | −4 | 3 | 10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 958 | 958 | 957 | 957 |
| Anläggningstillgångar | 958 | 958 | 957 | 957 |
| Kortfristiga fordringar | 615 | 11 | 12 | 13 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 6 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 617 | 13 | 18 | 13 |
| Summa tillgångar | 1 574 | 970 | 975 | 970 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 9 | 13 | 10 | – |
| Fritt eget kapital | 1 539 | 934 | 938 | 935 |
| Eget kapital | 1 564 | 959 | 963 | 960 |
| Långfristiga skulder | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 1 | 1 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 574 | 970 | 975 | 970 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 % | 98,8 % | 98,8 % | 98,9 % |
| Kassalikviditet | – | 1 444 % | 1 998 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,7 % | −0,5 % | 0,4 % | 1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 958 tkr | 958 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 958 tkr | 958 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 605 tkr | −4 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 5 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 605 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | 3 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 605 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −149 tkr |
| Forslag disposition | 1 539 tkr | 934 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 539 tkr | 934 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 500 | 500 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 11 tkr | 11 tkr |
| Overkursfond | 925 tkr | 925 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 10 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | – | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 10 mars 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Nyvaller & Nyvaller Holding ABHuvudarbetsställe
Granitvägen 7, 553 03 Jönköping
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559306-2978
Registreringsdatum
10 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.