swereg

O Jacobsson Consulting AB

559246-4316Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Köping, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 597 tkr

+4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

367 tkr

−9 % mot föregående år

Soliditet

69 %

+8,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Schenströmsgatan 13, 731 43 Köping

Postadress

c/o Ola Jakobsson, Schenströmsgatan 13, 731 43 Köping

Verksamhetsbeskrivning

Bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, projektledning, management, förbättringsledning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 000 tkr355 tkr235 tkr
20211 213 tkr371 tkr272 tkr
20221 250 tkr371 tkr310 tkr
20231 345 tkr313 tkr330 tkr
20241 536 tkr401 tkr416 tkr
20251 597 tkr367 tkr569 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 69,4 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 23 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 4 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 5971 5361 3451 2501 2131 000
Övriga rörelseintäkter–04001–
Rörelseintäkter1 5971 5361 3851 2501 2141 000
Övriga externa kostnader25118125316914763
Personalkostnader983963820710695582
Rörelsekostnader1 2341 1441 073879843645
Rörelseresultat363392312371371355
Ränteintäkter och liknande4101–––
Räntekostnader och liknande00––00
Finansiella poster491–0−0
Resultat efter finansiella poster367401313371371355
Bokslutsdispositioner88–0−90−93−88
Resultat före skatt455401313281278267
Skatt på årets resultat988566585757
Årets resultat357316247223221210

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar150150––––
Anläggningstillgångar150150––––
Kundfordringar14634900136130
Kortfristiga fordringar158361138151148150
Kassa och bank721525671590506331
Omsättningstillgångar879887809741654481
Summa tillgångar1 0291 037809741654481
Aktiekapital252525252525
Bundet eget kapital252525252525
Balanserat resultat186755862260
Fritt eget kapital544391305285247210
Eget kapital569416330310272235
Obeskattade reserver18327127127118188
Leverantörsskulder01000–––
Skatteskulder1279456495128
Kortfristiga skulder278350208160201158
Summa eget kapital och skulder1 0291 037809741654481

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)210204230185200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet69,4 %60,9 %67,3 %70,9 %63,5 %63,4 %
Kassalikviditet317 %253 %388 %463 %325 %304 %
Rörelsemarginal22,7 %25,5 %23,2 %29,7 %30,6 %35,5 %
Vinstmarginal23 %26,1 %23,3 %29,7 %30,6 %35,5 %
Omsättningstillväxt4 %14,2 %7,6 %3,1 %21,3 %–
Avkastning på eget kapital62,8 %76,1 %75 %71,9 %81,2 %89,4 %
Omsättning per anställd1 597 tkr1 536 tkr1 345 tkr1 250 tkr1 213 tkr1 000 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar150 tkr150 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden150 tkr150 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–150 tkr
Arets resultat eget kapital357 tkr316 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat357 tkr316 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−316 tkr−247 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning316 tkr247 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning204 tkr230 tkr
Forandring eget kapital totalt569 tkr416 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat357 tkr316 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning204 tkr230 tkr
Forandring periodiseringsfond88 tkr–
Forslag disposition544 tkr391 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning334 tkr186 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning210 tkr204 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr12 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga10
Ovriga kortfristiga skulder151 tkr156 tkr
Periodiseringsfonder183 tkr271 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter00

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 5 mars 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • O Jacobsson Consulting ABHuvudarbetsställe

    Schenströmsgatan 13, 731 43 Köping

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559246-4316

Registreringsdatum

5 mars 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Köping, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler