Oak Hospitality Services Aktiebolag
556360-3413Aktiebolagreg. 1989
Djursholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 115 tkr
Resultat efter fin. poster
51 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bragevägen 17 A, 182 64 Djursholm
Postadress
c/o Claes Livijn, Bragevägen 17 A, 182 64 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hotell, inredning och design, värdepappersförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 391 tkr | 763 tkr | – |
| 2018 | 1 459 tkr | 398 tkr | – |
| 2019 | 1 467 tkr | 596 tkr | 1 211 tkr |
| 2020 | 831 tkr | −182 tkr | 854 tkr |
| 2021 | 866 tkr | 158 tkr | 998 tkr |
| 2022 | 1 550 tkr | 517 tkr | 1 070 tkr |
| 2023 | 3 403 tkr | 1 987 tkr | 1 737 tkr |
| 2024 | 2 105 tkr | 253 tkr | 1 663 tkr |
| 2025 | 2 115 tkr | 51 tkr | 1 457 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 0,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 115 | 2 105 | 3 403 | 1 550 | 866 | 831 | 1 467 | 1 459 | 1 391 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 2 | 148 | 12 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 115 | 2 105 | 3 403 | 1 553 | 1 014 | 843 | 1 467 | – | – |
| Handelsvaror | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 980 | 1 858 | 1 437 | 881 | 586 | 736 | 885 | – | – |
| Personalkostnader | 39 | 66 | 31 | 187 | 380 | 79 | 85 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 070 | 1 924 | 1 468 | 1 068 | 965 | 814 | 969 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | 181 | 1 935 | 485 | 49 | 28 | 497 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 15 | 13 | 0 | 0 | 9 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 4 | 1 | 4 | 1 | 32 | 32 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 72 | 52 | 32 | 109 | −210 | 98 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 253 | 1 987 | 517 | 158 | −182 | 596 | 398 | 763 |
| Bokslutsdispositioner | −28 | −63 | −491 | −120 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 23 | 190 | 1 496 | 397 | 158 | −182 | 596 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 18 | 40 | 304 | 75 | 14 | 3 | 135 | – | – |
| Årets resultat | 5 | 151 | 1 192 | 322 | 144 | −185 | 461 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 52 | 52 | 52 | 30 | 30 | 30 | 30 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 476 | 1 926 | 565 | 122 | 404 | 218 | 2 205 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 527 | 1 977 | 616 | 152 | 435 | 248 | 2 235 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 64 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 621 | 292 | 344 | 642 | 535 | 74 | 161 | – | – |
| Kassa och bank | 115 | 498 | 2 121 | 605 | 81 | 1 483 | 211 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 736 | 790 | 2 466 | 1 247 | 616 | 1 557 | 373 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 264 | 2 767 | 3 082 | 1 399 | 1 050 | 1 805 | 2 608 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 353 | 1 412 | 445 | 648 | 754 | 939 | 650 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 357 | 1 563 | 1 637 | 970 | 898 | 754 | 1 111 | – | – |
| Eget kapital | 1 457 | 1 663 | 1 737 | 1 070 | 998 | 854 | 1 211 | – | – |
| Obeskattade reserver | 702 | 674 | 611 | 120 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 64 | 60 | 8 | 25 | 25 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 253 | 357 | 71 | 7 | 3 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 104 | 431 | 734 | 210 | 53 | 951 | 1 397 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 264 | 2 767 | 3 082 | 1 399 | 1 050 | 1 805 | 2 608 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 210 | 225 | 525 | 250 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89 % | 79,4 % | 72,1 % | 83,3 % | 95 % | 47,3 % | 46,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 705 % | 183 % | 336 % | 595 % | 1 167 % | 164 % | 27 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 8,6 % | 56,9 % | 31,3 % | 5,6 % | 3,4 % | 33,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | 12 % | 58,4 % | 33,4 % | 18,2 % | −21,9 % | 40,6 % | 27,3 % | 54,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0,5 % | −38,1 % | 119,6 % | 79 % | 4,2 % | −43,4 % | 0,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 9,1 % | 68,6 % | 30,1 % | 14,4 % | −21,7 % | 38,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 115 tkr | 2 105 tkr | 3 403 tkr | 1 550 tkr | 866 tkr | 831 tkr | 1 467 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 476 tkr | 1 926 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 476 tkr | 1 926 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 600 tkr | 1 001 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | 2 362 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −151 tkr | −1 192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 151 tkr | 1 192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 225 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 457 tkr | 1 663 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 225 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −28 tkr | −63 tkr |
| Forslag disposition | 1 357 tkr | 1 563 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 107 tkr | 1 353 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 57 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 404 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 70 tkr | 87 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 52 tkr | 52 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 52 tkr | 52 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 702 tkr | 674 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 15 tkr | 60 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 160 tkr | 160 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 26 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Oak Hospitality Services AktiebolagHuvudarbetsställe
Bragevägen 17 A, 182 64 Djursholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556360-3413
Registreringsdatum
12 juni 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.