Oaxen Krog AB
556286-4818Aktiebolagreg. 1986
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 732 tkr
Resultat efter fin. poster
760 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Beckholmsvägen 26, 115 21 Stockholm
Postadress
Beckholmsvägen 26, 115 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva restaurang-, café och hotellverksamhet samt produktion och försäljning av drycker, livsmedel, handredskap, köksredskap och hushållsartiklar och därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget skall bedriva hotellguide verksamhet. Därtill skall aktiebolaget bedriva catering verksamhet och bär-, frukt-, grönsaks-, ört- och jordbruksodling. Aktiebolaget skall även verka inom fotografering samt producera och sälja kokböcker, konst samt äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta konst, foto, värdepapper för egen räkning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 53 228 tkr | 6 669 tkr | – |
| 2020 | 37 413 tkr | −160 tkr | – |
| 2021 | 39 777 tkr | 4 426 tkr | – |
| 2022 | 48 991 tkr | 2 511 tkr | 20 081 tkr |
| 2023 | 5 755 tkr | −1 024 tkr | 19 490 tkr |
| 2024 | 3 732 tkr | 760 tkr | 19 990 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,4 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 20,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −35,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 732 | 5 755 | 48 991 | 39 777 | 37 413 | 53 228 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 253 | 1 264 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 741 | 6 008 | 50 255 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 187 | 2 386 | 10 829 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 944 | 2 296 | 6 381 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 21 | 28 059 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 173 | 2 176 | 2 209 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 304 | 6 882 | 47 478 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 437 | −874 | 2 776 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 528 | 684 | 268 | – | – | – |
| Finansiella poster | 323 | −149 | −266 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 760 | −1 024 | 2 511 | 4 426 | −160 | 6 669 |
| Bokslutsdispositioner | 47 | 432 | 279 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 807 | −592 | 2 790 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 307 | 0 | 598 | – | – | – |
| Årets resultat | 500 | −592 | 2 192 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 27 931 | 29 104 | 31 230 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 27 931 | 29 104 | 31 230 | – | – | – |
| Varulager | 242 | 273 | 2 636 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 141 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 457 | 10 065 | 2 953 | – | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 83 | 3 013 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 33 735 | 10 421 | 8 603 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 61 666 | 39 525 | 39 833 | – | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 220 | 220 | 220 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 12 370 | 12 961 | 10 769 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 770 | 19 270 | 19 861 | – | – | – |
| Eget kapital | 19 990 | 19 490 | 20 081 | – | – | – |
| Avsättningar | 69 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 20 075 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 135 | 567 | 1 055 | – | – | – |
| Skatteskulder | 238 | 66 | 2 377 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 332 | 14 788 | 14 072 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 61 666 | 39 525 | 39 833 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 51 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 19 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,4 % | 49,3 % | 50,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 205 % | 69 % | 42 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | −15,2 % | 5,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 20,4 % | −17,8 % | 5,1 % | 11,1 % | −0,4 % | 12,5 % |
| Omsättningstillväxt | −35,2 % | −88,3 % | 23,2 % | 6,3 % | −29,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | −3 % | 10,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 961 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (59)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | 238 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 500 tkr | −592 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 156 tkr | −122 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −151 tkr | −123 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post skatteeffekt | 0,198 | −0,208 |
| Byggnader mark | 22 683 tkr | 23 623 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 42 540 tkr | 42 540 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 19 857 tkr | 18 917 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 51 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 939 tkr | 1 771 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 500 tkr | −592 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 592 tkr | −2 192 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −592 tkr | 2 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 500 tkr | −592 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 47 tkr | 432 tkr |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | −69 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 33 085 tkr | 9 379 tkr |
| Forslag disposition | 19 770 tkr | 19 270 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 770 tkr | 19 270 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 338 tkr | 354 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald forsakringspremie | 37 tkr | 145 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald hyreskostnad | 199 tkr | 200 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 84 tkr | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 8 839 tkr | 8 839 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 755 tkr | 8 677 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 78 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 242 tkr | 273 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 164 tkr | 5 318 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 8 962 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 798 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 155 tkr | – |
| Overkursfond | 6 900 tkr | 6 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 333 tkr |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 103 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 779 tkr | 12 490 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 100 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 20 075 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 851 tkr | 534 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 1 851 tkr | 469 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 33 | 66 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 836 tkr | 1 071 tkr |
| Rantekostnader | −1 528 tkr | −684 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | −83 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,404 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 307 tkr | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 0 | 19 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 080 tkr | 1 665 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 1 244 tkr | 595 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | – | 0 |
| Uppskjuten skatteskuld | 69 tkr | – |
| Uppskrivningsfond | 69 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Oaxen Krog ABHuvudarbetsställe
Beckholmsvägen 26, 115 21 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556286-4818
Registreringsdatum
9 december 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Övriga registrerade namn
5 st
- Oaxen Krog & Slip – särskilt företagsnamn, registrerat 13 december 2013. För den del av verksamheten som avser restaurangverksamheten på Djurgården.
- Oaxen Skafferi – särskilt företagsnamn, registrerat 13 december 2013. För den del av verksamheten som avser bolagets detaljist- och butiksverksamhet.
- Oaxen Farm – särskilt företagsnamn, registrerat 14 oktober 2016. För den del av verksamheten som avser bär-, frukt, grönsaks-, ört och jordbruksodling.
- Prince Van Orangiën – särskilt företagsnamn, registrerat 14 oktober 2016. För den del av verksamheten som avser hotell verksamhet.
- Oaxen K&s – särskilt företagsnamn, registrerat 14 oktober 2016. För den del av verksamheten som avser restaurang-, hotell och cateringverksamhet samt produktion och försäljning av drycker, livsmedel, handredskap och köksredskap.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.