swereg

Observably AB

559317-4054Aktiebolagreg. 2021

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Bro, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 649 tkr

+96 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

185 tkr

+193 % mot föregående år

Soliditet

70 %

+15,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

observably.se

observably.se

Adresser

Besöksadress

Lärkbodavägen 4, 197 91 Bro

Postadress

Lärkbodavägen 4, 197 91 Bro

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom IT Utveckling och försäljning av egenutvecklade IT-applikationer samt därmed förenlig verksamhet. Stillbild och videofotografering, försäljning av bilder och film samt därmed förenlig verksamhet. Kapitalförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 989 tkr401 tkr342 tkr
20231 939 tkr675 tkr553 tkr
2024841 tkr−199 tkr274 tkr
20251 649 tkr185 tkr393 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 11,2 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 96,1 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 6498411 9391 989
Övriga rörelseintäkter––0166
Rörelseintäkter1 6498411 9392 155
Övriga externa kostnader393293248533
Personalkostnader1 0497531 0031 222
Av- och nedskrivningar1616130
Rörelsekostnader1 4581 0621 2641 754
Rörelseresultat190−221675401
Ränteintäkter och liknande2100
Räntekostnader och liknande2100
Finansiella poster−5220−0
Resultat efter finansiella poster185−199675401
Bokslutsdispositioner−41171−1710
Resultat före skatt144−29504401
Skatt på årets resultat25010584
Årets resultat119−29399317

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar3753700
Finansiella anläggningstillgångar212000
Anläggningstillgångar39542700
Kundfordringar438218368131
Kortfristiga fordringar493230390132
Kassa och bank76221413394
Omsättningstillgångar569451804526
Summa tillgångar6085061 073526
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat2492781290
Fritt eget kapital368249528317
Eget kapital393274553342
Obeskattade reserver4101710
Leverantörsskulder9822
Skatteskulder09512149
Kortfristiga skulder174232350184
Summa eget kapital och skulder6085061 073526

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)––250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet70 %54,2 %64,1 %65 %
Kassalikviditet327 %195 %230 %286 %
Rörelsemarginal11,6 %−26,3 %34,8 %20,1 %
Vinstmarginal11,2 %−23,7 %34,8 %20,2 %
Omsättningstillväxt96,1 %−56,6 %−2,5 %–
Avkastning på eget kapital30,3 %−10,5 %72,1 %92,7 %
Omsättning per anställd1 649 tkr841 tkr1 939 tkr1 989 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav2 tkr1 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden2 tkr1 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar69 tkr199 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop70 tkr–
Arets resultat eget kapital119 tkr−29 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat119 tkr−29 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning29 tkr−399 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−29 tkr399 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–250 tkr
Forandring eget kapital totalt393 tkr274 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat119 tkr−29 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–250 tkr
Forandring periodiseringsfond−41 tkr171 tkr
Forslag disposition368 tkr249 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning368 tkr249 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter26 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer37 tkr53 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden82 tkr82 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar46 tkr29 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar16 tkr16 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga30 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder160 tkr128 tkr
Periodiseringsfonder41 tkr0
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar−4 tkr21 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Observably ABHuvudarbetsställe

    Lärkbodavägen 4, 197 91 Bro

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559317-4054

Registreringsdatum

13 maj 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Upplands-Bro, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
  • SNI 74.200 – Fotoverksamhet
  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler