Occas AB
556808-4569Aktiebolagreg. 2010
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
6 291 tkr
Resultat efter fin. poster
1 391 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trozelligatan 46, 603 55 Norrköping
Postadress
Trozelligatan 46, 603 55 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet avseende trafikplanering och säkerhet, kollektivtrafik, geografiska informationssystem, arkitekt- och teknisk konsultverksamhet inom samhällsplanering samt projektledning. Bolaget bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning av egna fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 172 tkr | −166 tkr | 1 064 tkr |
| 2020 | 2 677 tkr | −217 tkr | 1 045 tkr |
| 2021 | 3 248 tkr | 107 tkr | 1 051 tkr |
| 2022 | 5 455 tkr | 1 356 tkr | 2 056 tkr |
| 2023 | 7 234 tkr | 1 642 tkr | – |
| 2024 | 7 504 tkr | 1 745 tkr | – |
| 2025 | 5 777 tkr | 543 tkr | 2 438 tkr |
| 2026 | 6 291 tkr | 1 391 tkr | 3 353 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,1 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 22,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 8,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 291 | 5 777 | 7 504 | 7 234 | 5 455 | 3 248 | 2 677 | 3 172 |
| Övriga rörelseintäkter | 114 | 123 | – | – | 35 | 540 | 354 | 21 |
| Rörelseintäkter | 6 405 | 5 900 | – | – | 5 490 | 3 787 | 3 030 | 3 193 |
| Råvaror och förnödenheter | 631 | 638 | – | – | 163 | 272 | 243 | 332 |
| Övriga externa kostnader | 912 | 1 465 | – | – | 1 213 | 869 | 996 | 665 |
| Personalkostnader | 3 212 | 2 975 | – | – | 2 743 | 2 531 | 1 994 | 2 343 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 75 | – | – | 16 | 8 | 14 | 17 |
| Rörelsekostnader | 4 852 | 5 153 | – | – | 4 135 | 3 680 | 3 248 | 3 358 |
| Rörelseresultat | 1 553 | 747 | – | – | 1 355 | 108 | −217 | −165 |
| Ränteintäkter och liknande | 25 | 12 | – | – | 26 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 187 | 215 | – | – | 0 | 1 | 0 | 2 |
| Finansiella poster | −161 | −204 | – | – | 1 | −1 | −0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 391 | 543 | 1 745 | 1 642 | 1 356 | 107 | −217 | −166 |
| Bokslutsdispositioner | −218 | −160 | – | – | −80 | −95 | 198 | 131 |
| Resultat före skatt | 1 173 | 383 | – | – | 1 276 | 12 | −19 | −36 |
| Skatt på årets resultat | 259 | 101 | – | – | 271 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 915 | 282 | – | – | 1 005 | 6 | −19 | −36 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 445 | 5 319 | – | – | 80 | 96 | 14 | 28 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 111 | – | – | 66 | 93 | 93 | 93 |
| Anläggningstillgångar | 5 511 | 5 430 | – | – | 146 | 189 | 106 | 121 |
| Kundfordringar | 662 | 740 | – | – | 606 | 573 | 92 | 115 |
| Kortfristiga fordringar | 1 996 | 1 800 | – | – | 1 718 | 1 093 | 762 | 706 |
| Kassa och bank | 481 | 255 | – | – | 1 543 | 685 | 741 | 1 019 |
| Omsättningstillgångar | 2 477 | 2 055 | – | – | 3 261 | 1 778 | 1 503 | 1 725 |
| Summa tillgångar | 7 988 | 7 485 | – | – | 3 407 | 1 968 | 1 610 | 1 846 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 338 | 2 056 | – | – | 951 | 945 | 964 | 1 000 |
| Fritt eget kapital | 3 253 | 2 338 | – | – | 1 956 | 951 | 945 | 964 |
| Eget kapital | 3 353 | 2 438 | – | – | 2 056 | 1 051 | 1 045 | 1 064 |
| Obeskattade reserver | 1 021 | 803 | – | – | 324 | 244 | 149 | 347 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 203 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 64 | 98 | – | – | 101 | 166 | 122 | 104 |
| Skatteskulder | 138 | 53 | – | – | 291 | 33 | 38 | 48 |
| Kortfristiga skulder | 3 614 | 3 040 | – | – | 1 027 | 673 | 416 | 435 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 988 | 7 485 | – | – | 3 407 | 1 968 | 1 610 | 1 846 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – | – | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | – | – | – | 1 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,1 % | 41,1 % | – | – | 67,9 % | 63,2 % | 72,3 % | 72,6 % |
| Kassalikviditet | 69 % | 68 % | – | – | 318 % | 264 % | 361 % | 397 % |
| Rörelsemarginal | 24,7 % | 12,9 % | – | – | 24,8 % | 3,3 % | −8,1 % | −5,2 % |
| Vinstmarginal | 22,1 % | 9,4 % | 23,3 % | 22,7 % | 24,9 % | 3,3 % | −8,1 % | −5,3 % |
| Omsättningstillväxt | 8,9 % | −23 % | 3,7 % | – | 68 % | 21,3 % | −15,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,3 % | 11,6 % | – | – | 48,9 % | 0,6 % | −1,8 % | −3,4 % |
| Omsättning per anställd | 2 097 tkr | 1 926 tkr | – | – | 1 364 tkr | 812 tkr | 892 tkr | 1 057 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 66 tkr | 66 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 45 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 915 tkr | 282 tkr |
| Byggnader mark | 5 227 tkr | 5 291 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 420 tkr | 5 420 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 193 tkr | 129 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 64 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 915 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −282 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 282 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −218 tkr | −160 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 809 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 3 253 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 253 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 485 tkr | 707 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 67 | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,67 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 218 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 341 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 124 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 224 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 103 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 392 tkr | 2 870 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 1 203 tkr |
| Periodiseringsfonder | 996 tkr | 778 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 250 tkr | 1 250 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 250 tkr | 1 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Occas ABHuvudarbetsställe
Trozelligatan 46, 603 55 Norrköping
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556808-4569
Registreringsdatum
17 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.310 – Reguljär vägtransport, passagerartrafik
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.