Oden Control AB
556529-7057Aktiebolagreg. 1996
Nykvarn, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 939 tkr
Resultat efter fin. poster
−451 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Oden Control
odencontrol.com
Adresser
Besöksadress
Norra Bruksgatan 2, 155 33 Nykvarn
Postadress
Norra Bruksgatan 2, 155 33 Nykvarn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av produkter baserade på Odens växelteknologi för process- och verkstadsindustri samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 538 tkr | 8 tkr | – |
| 2021 | 4 672 tkr | 37 tkr | – |
| 2022 | 3 945 tkr | 16 tkr | – |
| 2023 | 6 155 tkr | 809 tkr | 3 712 tkr |
| 2024 | 5 865 tkr | 622 tkr | 4 334 tkr |
| 2025 | 4 939 tkr | −451 tkr | 3 883 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −9,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −15,8 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 939 | 5 865 | 6 155 | 3 945 | 4 672 | 3 538 |
| Rörelseintäkter | 4 939 | 5 865 | 6 155 | – | – | – |
| Handelsvaror | 3 653 | 4 088 | 4 314 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 759 | 408 | 346 | – | – | – |
| Personalkostnader | 743 | 732 | 683 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 155 | 5 228 | 5 343 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −216 | 637 | 812 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 36 | 15 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −235 | −15 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −451 | 622 | 809 | 16 | 37 | 8 |
| Resultat före skatt | −451 | 622 | 809 | – | – | – |
| Årets resultat | −451 | 622 | 809 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 723 | 923 | 923 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 723 | 923 | 923 | – | – | – |
| Varulager | 1 688 | 1 897 | 359 | – | – | – |
| Kundfordringar | 422 | 417 | 953 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 511 | 608 | 1 012 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 409 | 1 511 | 2 076 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 608 | 4 015 | 3 447 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 331 | 4 938 | 4 370 | – | – | – |
| Aktiekapital | 3 230 | 3 230 | 3 230 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 3 230 | 3 230 | 3 230 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 104 | 482 | −327 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 653 | 1 104 | 482 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 883 | 4 334 | 3 712 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 34 | 32 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 448 | 604 | 658 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 331 | 4 938 | 4 370 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 87,8 % | 84,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 428 % | 351 % | 469 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,4 % | 10,9 % | 13,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −9,1 % | 10,6 % | 13,1 % | 0,4 % | 0,8 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −15,8 % | −4,7 % | 56 % | −15,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,6 % | 14,4 % | 21,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 939 tkr | 5 865 tkr | 6 155 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 717 tkr | 917 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 417 tkr | 2 417 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 200 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 700 tkr | 1 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −451 tkr | 622 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 0 | 0 |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 625 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar forsaljningar utrangeringar | 0 | 625 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −451 tkr | 622 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −622 tkr | −809 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 622 tkr | 809 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −451 tkr | 622 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 653 tkr | 1 104 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 653 tkr | 1 104 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 449 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 449 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 688 tkr | 1 897 tkr |
| Lan delagare narstaende | 7 tkr | 7 tkr |
| Loner andra ersattningar | 565 tkr | 557 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 565 tkr | 557 tkr |
| Medelantalet anstallda man | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 154 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 27 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 126 | 154 |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 177 tkr | 173 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | −200 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | 386 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 177 tkr | 173 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 163 tkr | 157 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Oden Control ABHuvudarbetsställe
Norra Bruksgatan 2, 155 33 Nykvarn
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556529-7057
Registreringsdatum
15 februari 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nykvarn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
3 230 125 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Övriga registrerade namn
1 st
- Oden Sales – särskilt företagsnamn, registrerat 25 september 2008. För den del av verksamheten som avser försäljning av ställdon och växlar.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.