Öhrberg Design AB
556835-7973Aktiebolagreg. 2010
Vendelsö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 512 tkr
Resultat efter fin. poster
2 240 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Basunvägen 1, 136 75 Vendelsö
Postadress
Basunvägen 1, 136 75 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reklambyråverksamhet, fotografering och webtjänster avseende design av hemsidor samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 600 tkr | 478 tkr | – |
| 2020 | 1 996 tkr | 1 541 tkr | – |
| 2021 | 4 027 tkr | 2 284 tkr | 3 371 tkr |
| 2022 | 4 761 tkr | 2 254 tkr | 4 558 tkr |
| 2023 | 4 477 tkr | 1 354 tkr | 4 830 tkr |
| 2024 | 3 977 tkr | 1 666 tkr | 5 559 tkr |
| 2025 | 4 327 tkr | 1 228 tkr | 5 862 tkr |
| 2026 | 4 512 tkr | 2 240 tkr | 7 188 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,6 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 49,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 4,3 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 512 | 4 327 | 3 977 | 4 477 | 4 761 | 4 027 | 1 996 | 600 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 11 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 512 | 4 327 | 3 977 | 4 488 | 4 761 | 4 027 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 286 | 336 | 383 | 391 | 363 | 217 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 484 | 758 | 886 | 914 | 830 | 641 | – | – |
| Personalkostnader | 1 496 | 1 995 | 1 035 | 1 817 | 1 301 | 866 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 16 | 13 | 9 | 9 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 278 | 3 105 | 2 318 | 3 130 | 2 502 | 1 743 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 234 | 1 222 | 1 659 | 1 358 | 2 259 | 2 285 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 7 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 4 | 4 | 5 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 6 | 7 | −4 | −5 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 240 | 1 228 | 1 666 | 1 354 | 2 254 | 2 284 | 1 541 | 478 |
| Resultat före skatt | 2 240 | 1 228 | 1 666 | 1 354 | 2 254 | 2 284 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 464 | 255 | 347 | 282 | 467 | 492 | – | – |
| Årets resultat | 1 776 | 973 | 1 319 | 1 072 | 1 787 | 1 793 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 29 | 46 | 22 | 31 | 40 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 66 | 66 | 66 | 66 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 18 | 29 | 112 | 88 | 97 | 106 | – | – |
| Kundfordringar | 1 895 | 1 175 | 2 052 | 1 060 | 605 | 1 998 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 658 | 3 184 | 2 691 | 3 232 | 3 723 | 3 378 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 994 | 3 274 | 2 514 | 660 | 660 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 539 | 337 | 1 317 | 1 404 | 904 | 874 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 192 | 6 796 | 6 522 | 5 296 | 5 286 | 4 252 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 210 | 6 825 | 6 634 | 5 384 | 5 383 | 4 358 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 362 | 4 839 | 4 190 | 3 708 | 2 721 | 1 528 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 138 | 5 812 | 5 509 | 4 780 | 4 508 | 3 321 | – | – |
| Eget kapital | 7 188 | 5 862 | 5 559 | 4 830 | 4 558 | 3 371 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 39 | 133 | 72 | 263 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 75 | 295 | 453 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 022 | 963 | 1 075 | 554 | 825 | 987 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 210 | 6 825 | 6 634 | 5 384 | 5 383 | 4 358 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 90 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,6 % | 85,9 % | 83,8 % | 89,7 % | 84,7 % | 77,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 802 % | 706 % | 607 % | 956 % | 641 % | 431 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,5 % | 28,2 % | 41,7 % | 30,3 % | 47,4 % | 56,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 49,7 % | 28,4 % | 41,9 % | 30,2 % | 47,3 % | 56,7 % | 77,2 % | 79,7 % |
| Omsättningstillväxt | 4,3 % | 8,8 % | −11,2 % | −6 % | 18,2 % | 101,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,7 % | 16,6 % | 23,7 % | 22,2 % | 39,2 % | 53,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 512 tkr | 4 327 tkr | 3 977 tkr | 4 477 tkr | 4 761 tkr | 4 027 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 66 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 776 tkr | 973 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 776 tkr | 973 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −973 tkr | −1 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 973 tkr | 1 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 188 tkr | 5 862 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 776 tkr | 973 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | 670 tkr |
| Forslag disposition | 7 138 tkr | 5 812 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 138 tkr | 5 812 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 756 tkr | 1 790 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 82 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 64 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 219 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 994 tkr | 3 274 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 941 tkr | 889 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 35 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Öhrberg Design ABHuvudarbetsställe
Basunvägen 1, 136 75 Vendelsö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556835-7973
Registreringsdatum
27 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.