OIM Sweden AB
556849-9411Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
35 449 tkr
Resultat efter fin. poster
515 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
37
Closing the gap in product development - From idea to product ready for market │OIM Sweden AB
OIM is one of Sweden
oimsweden.com
Adresser
Besöksadress
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Postadress
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva managementkonsulting inom medicinteknik, telekom, clean-tech och life science.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 42 745 tkr | 1 791 tkr | – |
| 2023 | 37 699 tkr | 835 tkr | – |
| 2024 | 36 108 tkr | 177 tkr | 3 075 tkr |
| 2025 | 35 449 tkr | 515 tkr | 2 427 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −1,8 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 449 | 36 108 | 37 699 | 42 745 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 106 | – | – |
| Rörelseintäkter | 35 453 | 36 214 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 253 | 9 634 | – | – |
| Personalkostnader | 26 683 | 26 355 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 34 954 | 35 989 | – | – |
| Rörelseresultat | 499 | 225 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | 16 | −48 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 515 | 177 | 835 | 1 791 |
| Bokslutsdispositioner | −162 | −70 | – | – |
| Resultat före skatt | 353 | 107 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 101 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 252 | 60 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 123 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 123 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 5 320 | 8 034 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 915 | 10 757 | – | – |
| Kassa och bank | 3 008 | 1 248 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 923 | 12 005 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 046 | 12 005 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 125 | 2 965 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 377 | 3 025 | – | – |
| Eget kapital | 2 427 | 3 075 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 212 | 2 050 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 208 | 1 378 | – | – |
| Skatteskulder | 329 | 413 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 407 | 6 880 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 046 | 12 005 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 37 | 35 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,7 % | 39,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 161 % | 174 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 0,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 0,5 % | 2,2 % | 4,2 % |
| Omsättningstillväxt | −1,8 % | −4,2 % | −11,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 % | 2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 958 tkr | 1 032 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 252 tkr | 60 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 1 054 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 252 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −60 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 427 tkr | 3 075 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 252 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 900 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −162 tkr | −70 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 213 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 377 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 377 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 522 tkr | 576 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 123 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 169 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 46 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 141 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −75 tkr | 42 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 666 tkr | 747 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 835 tkr | 3 388 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 212 tkr | 2 050 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 107 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 194 tkr | 1 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 981 tkr | 1 594 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
OIM Sweden ABHuvudarbetsställe
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556849-9411
Registreringsdatum
15 april 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.