Olanders Maskinstation AB
559405-8397Aktiebolagreg. 2022
Romakloster, Gotlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
355 tkr
Resultat efter fin. poster
−182 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Halla Rantarve 131, 622 52 Romakloster
Postadress
Halla Rantarve 131, 622 52 Romakloster
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva service inom växtodling
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 3 327 tkr | 849 tkr | 477 tkr |
| 2024 | 967 tkr | −490 tkr | 267 tkr |
| 2025 | 355 tkr | −182 tkr | 85 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −51,3 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −63,3 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 355 | 967 | 3 327 |
| Rörelseintäkter | 355 | 967 | 3 327 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 201 | 1 258 |
| Övriga externa kostnader | 209 | 562 | 764 |
| Personalkostnader | 185 | 448 | 268 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 81 | 121 |
| Övriga rörelsekostnader | 117 | 109 | – |
| Rörelsekostnader | 527 | 1 401 | 2 411 |
| Rörelseresultat | −172 | −435 | 916 |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 55 | 67 |
| Finansiella poster | −10 | −55 | −67 |
| Resultat efter finansiella poster | −182 | −490 | 849 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 280 | −280 |
| Resultat före skatt | −182 | −210 | 569 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 117 |
| Årets resultat | −182 | −210 | 452 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 508 | 1 179 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 508 | 1 179 |
| Kundfordringar | 0 | 243 | 270 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 393 | 272 |
| Kassa och bank | 65 | 83 | 932 |
| Omsättningstillgångar | 99 | 476 | 1 204 |
| Summa tillgångar | 99 | 984 | 2 383 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 242 | 452 | – |
| Fritt eget kapital | 60 | 242 | 452 |
| Eget kapital | 85 | 267 | 477 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 280 |
| Långfristiga skulder | 0 | 282 | 867 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 31 |
| Skatteskulder | 0 | 116 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 436 | 759 |
| Summa eget kapital och skulder | 99 | 984 | 2 383 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,4 % | 27,1 % | 29,3 % |
| Kassalikviditet | 684 % | 109 % | 159 % |
| Rörelsemarginal | −48,3 % | −45 % | 27,5 % |
| Vinstmarginal | −51,3 % | −50,7 % | 25,5 % |
| Omsättningstillväxt | −63,3 % | −70,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −214 % | −78,9 % | 94,8 % |
| Omsättning per anställd | 355 tkr | 967 tkr | 3 327 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −182 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −182 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 210 tkr | −452 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −210 tkr | 452 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 85 tkr | 267 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −182 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 280 tkr |
| Forslag disposition | 60 tkr | 242 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 60 tkr | 242 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 508 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 650 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 650 tkr | 650 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 142 tkr | 61 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 119 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 168 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 144 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 282 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 14 nov. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Olanders Maskinstation ABHuvudarbetsställe
Halla Rantarve 131, 622 52 Romakloster
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559405-8397
Registreringsdatum
14 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gotland, Gotlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.