Olausson Invest i Luleå AB
556900-6074Aktiebolagreg. 2012
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−669 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hedbackavägen 72, 975 96 Luleå
Postadress
c/o Joakim Olausson, Hedbackavägen 72, 975 96 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet innefattar att äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 5 tkr | 2 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 36 995 tkr | 37 014 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 550 tkr | 5 564 tkr |
| 2022 | 55 tkr | −60 tkr | 4 619 tkr |
| 2023 | 38 tkr | −175 tkr | 4 444 tkr |
| 2024 | – | −1 072 tkr | 3 372 tkr |
| 2025 | – | −669 tkr | 2 703 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,7 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 38 | 55 | 0 | 0 | 5 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 50 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 50 | 14 | 38 | 55 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 142 | 137 | 105 | 92 | 45 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 142 | 137 | 105 | 92 | 45 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | −92 | −124 | −68 | −37 | −45 | −8 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 595 | 37 003 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 77 | 66 | 107 | 22 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −577 | −949 | −107 | −22 | 595 | 37 003 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −669 | −1 072 | −175 | −60 | 550 | 36 995 | 2 | 0 |
| Resultat före skatt | −669 | −1 072 | −175 | −60 | 550 | 36 995 | – | – |
| Årets resultat | −669 | −1 072 | −175 | −60 | 550 | 36 995 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 015 | 6 490 | 6 842 | 6 849 | 3 697 | 3 336 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 015 | 6 990 | 6 842 | 6 849 | 3 697 | 3 336 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | 45 | 45 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 9 | 0 | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 110 | 101 | 900 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 987 | 33 679 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 3 | 110 | 101 | 1 932 | 33 733 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 018 | 6 994 | 6 952 | 6 950 | 5 629 | 37 069 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 322 | 4 394 | 4 569 | 4 629 | 4 964 | −31 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 653 | 3 322 | 4 394 | 4 569 | 5 514 | 36 964 | – | – |
| Eget kapital | 2 703 | 3 372 | 4 444 | 4 619 | 5 564 | 37 014 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 132 | 1 920 | 1 491 | 1 465 | 0 | 11 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 182 | 1 702 | 1 017 | 866 | 64 | 43 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 018 | 6 994 | 6 952 | 6 950 | 5 629 | 37 069 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,7 % | 48,2 % | 63,9 % | 66,5 % | 98,9 % | 99,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 11 % | 12 % | 2 929 % | 77 928 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −178,8 % | −67,9 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −460,5 % | −109,1 % | – | – | 40 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −30,9 % | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −24,7 % | −31,8 % | −3,9 % | −1,3 % | 9,9 % | 100 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 230 tkr | 1 229 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 310 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 475 tkr | 4 952 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −669 tkr | −1 072 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 500 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 1 508 tkr | 1 407 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −669 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 072 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 072 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −669 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 653 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 653 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 182 tkr | 1 702 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 414 tkr | 303 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −499 tkr | −883 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 210 tkr | 210 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Olausson Invest i Luleå ABHuvudarbetsställe
Hedbackavägen 72, 975 96 Luleå
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556900-6074
Registreringsdatum
14 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.