Ölkemi AB
559480-8478Aktiebolagreg. 2024
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
3 296 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 333 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
4
Ölkemi – Craft beer Tap Room and nano brewery based in Skanstull, Sodermalm, Stockholm
olkemi.se
Adresser
Besöksadress
Rutger Fuchsgatan 5, 116 67 Stockholm
Postadress
c/o Steohen Leighton, Rutger Fuchsgatan 5, 116 67 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer att vara restaurang och bar under kvällen och dagtid ett kafé. Jag kommer även att erbjuda kafé- och rosteri- och kafferådgivning genom detta företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 614 tkr | −2 114 tkr | 1 201 tkr |
| 2026 | 3 296 tkr | −1 333 tkr | 368 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,6 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −40,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 104,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 296 | 1 614 |
| Rörelseintäkter | 3 296 | 1 614 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 276 | 811 |
| Övriga externa kostnader | 936 | 1 011 |
| Personalkostnader | 2 064 | 1 588 |
| Av- och nedskrivningar | 351 | 312 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 1 |
| Rörelsekostnader | 4 626 | 3 723 |
| Rörelseresultat | −1 330 | −2 109 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 |
| Finansiella poster | −2 | −5 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 333 | −2 114 |
| Resultat före skatt | −1 333 | −2 114 |
| Årets resultat | −1 333 | −2 114 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 796 | 1 056 |
| Materiella anläggningstillgångar | 304 | 362 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 |
| Anläggningstillgångar | 1 145 | 1 462 |
| Varulager | 102 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 79 |
| Kassa och bank | 300 | 178 |
| Omsättningstillgångar | 483 | 326 |
| Summa tillgångar | 1 628 | 1 788 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 676 | 3 290 |
| Fritt eget kapital | 343 | 1 176 |
| Eget kapital | 368 | 1 201 |
| Leverantörsskulder | 131 | 134 |
| Kortfristiga skulder | 1 260 | 587 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 628 | 1 788 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 22,6 % | 67,2 % |
| Kassalikviditet | 30 % | 44 % |
| Rörelsemarginal | −40,4 % | −130,7 % |
| Vinstmarginal | −40,4 % | −131 % |
| Omsättningstillväxt | 104,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −362 % | −176 % |
| Omsättning per anställd | 824 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 45 tkr | 45 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 45 tkr | 45 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 45 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 333 tkr | −2 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 333 tkr | −2 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 114 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 114 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 500 tkr | 3 290 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 167 tkr | 221 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 272 tkr | 272 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 106 tkr | 51 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 272 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 51 tkr |
| Forskott fran kunder | 3 tkr | 801 |
| Forslag disposition | 343 tkr | 1 176 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 343 tkr | 1 176 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 44 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 796 tkr | 1 056 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 504 tkr | 244 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 300 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 260 tkr | 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 137 tkr | 141 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 190 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 52 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 33 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 16 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 102 tkr | 69 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 837 tkr | 237 tkr |
| Redovisningsmedel | 24 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 289 tkr | 215 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 23 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Ölkemi ABHuvudarbetsställe
Rutger Fuchsgatan 5, 116 67 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559480-8478
Registreringsdatum
23 april 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.