Olle Sjöstedt Information Aktiebolag
556345-4668Aktiebolagreg. 1988
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
438 tkr
Resultat efter fin. poster
65 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Hem | Sjöstedt Information AB
ollesjostedt.se
Adresser
Besöksadress
Verksgatan 17, 722 10 Västerås
Postadress
c/o Olle Sjöstedt, Verksgatan 17, 722 10 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, information och reklam, jord- och skogsbruk och bedriva musikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 169 tkr | 362 tkr | – |
| 2019 | 2 227 tkr | 167 tkr | – |
| 2020 | 2 281 tkr | 684 tkr | 2 311 tkr |
| 2021 | 689 tkr | 324 tkr | 2 216 tkr |
| 2022 | 824 tkr | 380 tkr | 2 526 tkr |
| 2023 | 922 tkr | −83 tkr | 2 461 tkr |
| 2024 | 665 tkr | 97 tkr | 2 558 tkr |
| 2025 | 438 tkr | 65 tkr | 2 611 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 14,8 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −34,1 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 438 | 665 | 922 | 824 | 689 | 2 281 | 2 227 | 2 169 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 115 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 439 | 665 | 922 | 939 | 689 | 2 281 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 147 | 321 | 444 | 331 | 258 | 768 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 2 | 2 | 28 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 307 | 328 | 232 | 268 | 311 | 277 | – | – |
| Personalkostnader | 34 | 155 | 364 | 286 | −25 | 709 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 13 | −2 | 42 | 46 | 37 | – | – |
| Rörelsekostnader | 502 | 817 | 1 040 | 929 | 619 | 1 794 | – | – |
| Rörelseresultat | −63 | −152 | −117 | 10 | 70 | 487 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 82 | 66 | 52 | 371 | 253 | 198 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | −1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 128 | 249 | 51 | 371 | 254 | 197 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | 97 | −83 | 380 | 324 | 684 | 167 | 362 |
| Resultat före skatt | 65 | 97 | −66 | 380 | 324 | 684 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 1 | 0 | 70 | 69 | 144 | – | – |
| Årets resultat | 53 | 97 | −66 | 311 | 255 | 540 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 264 | 40 | 53 | 69 | 186 | 182 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 420 | 720 | 772 | 720 | 507 | 550 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 684 | 760 | 825 | 789 | 693 | 732 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 73 | 170 | 69 | 114 | 103 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 262 | 354 | 240 | 252 | 209 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 551 | 568 | 579 | 530 | 373 | 466 | – | – |
| Kassa och bank | 388 | 1 019 | 827 | 1 054 | 970 | 1 141 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 962 | 1 848 | 1 760 | 1 824 | 1 596 | 1 816 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 645 | 2 609 | 2 584 | 2 613 | 2 289 | 2 548 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 438 | 2 341 | 2 406 | 2 096 | 1 841 | 1 651 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 491 | 2 438 | 2 341 | 2 406 | 2 096 | 2 191 | – | – |
| Eget kapital | 2 611 | 2 558 | 2 461 | 2 526 | 2 216 | 2 311 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 37 | 92 | 32 | 57 | 76 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | – | 0 | 34 | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 51 | 124 | 86 | 73 | 237 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 645 | 2 609 | 2 584 | 2 613 | 2 289 | 2 548 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 98,1 % | 95,2 % | 96,7 % | 96,8 % | 90,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 769 % | 3 626 % | 1 424 % | 2 118 % | 2 185 % | 766 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,3 % | −22,8 % | −12,7 % | 1,2 % | 10,2 % | 21,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,8 % | 14,6 % | −9 % | 46,1 % | 47 % | 30 % | 7,5 % | 16,7 % |
| Omsättningstillväxt | −34,1 % | −27,9 % | 11,9 % | 19,6 % | −69,8 % | 2,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2 % | 3,8 % | −2,7 % | 12,3 % | 11,5 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 438 tkr | 665 tkr | 922 tkr | 824 tkr | 689 tkr | 2 281 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 720 tkr | 720 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 720 tkr | 720 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 700 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 700 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 700 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 53 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 53 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −97 tkr | 66 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 97 tkr | −66 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 611 tkr | 2 558 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 53 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 491 tkr | 2 438 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 451 tkr | 2 438 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 238 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 317 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 79 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 238 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 125 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 551 tkr | 568 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 4 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 26 tkr | 26 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 46 tkr | 184 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Olle Sjöstedt Information AktiebolagHuvudarbetsställe
Verksgatan 17, 722 10 Västerås
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556345-4668
Registreringsdatum
29 december 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.