swereg

Olle T Cellton AB

556980-0898Aktiebolagreg. 2014

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Borgholm, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

67 tkr

−89 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−201 tkr

−237 % mot föregående år

Soliditet

88 %

+17,9 p.e. mot föregående år

Anställda

0.5

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Södra Esplanaden 1, 387 32 Borgholm

Postadress

Södra Esplanaden 1, 387 32 Borgholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva Kockverksamhet, frilansarbete inom livsmedel, cateringverksamhet samt författande och utgivande av kokbäcker samt annan därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202030 tkr73 tkr134 tkr
202129 tkr94 tkr208 tkr
202256 tkr8 tkr209 tkr
2024612 tkr147 tkr445 tkr
202567 tkr−201 tkr255 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 88,3 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal −301,1 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −89,1 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202220212020
Nettoomsättning67612562930
Övriga rörelseintäkter––16––
Rörelseintäkter67612722930
Råvaror och förnödenheter––673657
Handelsvaror5672–––
Övriga externa kostnader191335942719
Personalkostnader110141–––
Av- och nedskrivningar2321311
Rörelsekostnader3805701646477
Rörelseresultat−31342−92−35−47
Ränteintäkter och liknande00–––
Räntekostnader och liknande85000
Finansiella poster112105100130120
Resultat efter finansiella poster−20114789473
Bokslutsdispositioner12−7–––
Resultat före skatt−19014089473
Skatt på årets resultat03372016
Årets resultat−19010717458

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202220212020
Materiella anläggningstillgångar5578033
Finansiella anläggningstillgångar170170170170170
Anläggningstillgångar225248170173173
Varulager035505050
Kundfordringar022–––
Kortfristiga fordringar1225411
Kassa och bank633404610298
Omsättningstillgångar64397100156159
Summa tillgångar289645270328333
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat3952881588427
Fritt eget kapital20539515915884
Eget kapital255445209208134
Obeskattade reserver012–––
Långfristiga skulder1131852138
Skatteskulder3375273624
Kortfristiga skulder33176436861
Summa eget kapital och skulder289645270328333

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202220212020
Medelantal anställda0.50.5–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202220212020
Soliditet88,3 %70,5 %77,5 %63,3 %40,3 %
Kassalikviditet195 %206 %117 %156 %179 %
Rörelsemarginal−468 %6,9 %−163,9 %−124,3 %−154,5 %
Vinstmarginal−301,1 %24 %14,5 %330 %242,4 %
Omsättningstillväxt−89,1 %–96,1 %−5,5 %–
Avkastning på eget kapital−74,3 %24 %0,7 %35,5 %42,9 %
Omsättning per anställd134 tkr1 224 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar012 tkr
Agarintressen ovriga foretag170 tkr170 tkr
Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden170 tkr170 tkr
Arets resultat eget kapital−190 tkr107 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−190 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−107 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning107 tkr–
Forandring eget kapital totalt255 tkr445 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−190 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring overavskrivningar12 tkr−7 tkr
Forslag disposition205 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning205 tkr–
Inventarier verktyg installationer55 tkr78 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden117 tkr117 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar62 tkr39 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop079 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar23 tkr21 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror035 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga1 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder0101 tkr
Ovriga langfristiga skulder78713 tkr
Resultat ovrigaforetag agarintresse120 tkr110 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Olle T Cellton ABHuvudarbetsställe

    Södra Esplanaden 1, 387 32 Borgholm

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556980-0898

Registreringsdatum

20 augusti 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Borgholm, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
  • SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
  • SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler