Olsen Fond & Försäkring AB
556851-1652Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 108 tkr
Resultat efter fin. poster
6 697 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Reimersholmsgatan 39 Lgh 1201, 117 40 Stockholm
Postadress
Reimersholmsgatan 39 Lgh 1201, 117 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäkringsförmedling, beståndsvård, finansiell rådgivning, utbildning, förmedling av fondandelar och förvaltningsuppdrag samt därmed förenlig verksamhet, konsultuppdrag, ägande av fast egendom, förvaltning och handel med värdepapper/finansiella instrument.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 5 159 tkr | 4 883 tkr | – |
| 2017 | 4 569 tkr | 4 729 tkr | – |
| 2018 | 4 867 tkr | 4 493 tkr | 15 920 tkr |
| 2019 | 5 553 tkr | 4 317 tkr | 18 993 tkr |
| 2020 | 4 849 tkr | 4 251 tkr | 22 367 tkr |
| 2021 | 6 031 tkr | 3 845 tkr | 25 565 tkr |
| 2022 | 5 377 tkr | 4 522 tkr | 29 323 tkr |
| 2023 | 4 898 tkr | 4 514 tkr | 31 190 tkr |
| 2024 | 6 030 tkr | 4 092 tkr | 33 861 tkr |
| 2025 | 6 108 tkr | 6 697 tkr | 6 552 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,1 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 109,6 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 108 | 6 030 | 4 898 | 5 377 | 6 031 | 4 849 | 5 553 | 4 867 | 4 569 | 5 159 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 12 | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 108 | 6 030 | 4 898 | 5 389 | 6 031 | 4 880 | 5 553 | 4 867 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 36 | 497 | −119 | 16 | 253 | 109 | 549 | −366 | – | – |
| Personalkostnader | 949 | 819 | 755 | 614 | 1 862 | 769 | 1 033 | 643 | – | – |
| Rörelsekostnader | 985 | 1 316 | 636 | 630 | 2 115 | 878 | 1 582 | 277 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 124 | 4 714 | 4 262 | 4 759 | 3 916 | 4 002 | 3 971 | 4 590 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 827 | 1 589 | 302 | 14 | 11 | −19 | 543 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 574 | −621 | 252 | −236 | −71 | 249 | 347 | −97 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 697 | 4 092 | 4 514 | 4 522 | 3 845 | 4 251 | 4 317 | 4 493 | 4 729 | 4 883 |
| Bokslutsdispositioner | 900 | −300 | 418 | 367 | 231 | −10 | −330 | 225 | – | – |
| Resultat före skatt | 7 597 | 3 792 | 4 932 | 4 889 | 4 076 | 4 241 | 3 987 | 4 719 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 492 | 1 121 | 1 066 | 1 131 | 878 | 867 | 915 | 1 066 | – | – |
| Årets resultat | 6 106 | 2 671 | 3 866 | 3 758 | 3 198 | 3 374 | 3 072 | 3 652 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 314 | 29 924 | 27 802 | 25 489 | 25 171 | 21 369 | 13 663 | 12 563 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 314 | 29 924 | 27 802 | 25 489 | 25 171 | 21 369 | 13 663 | 12 563 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 880 | 718 | 647 | 1 280 | 832 | 494 | 781 | 783 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 300 | 8 793 | 8 643 | 9 377 | 7 736 | 7 529 | 11 895 | 9 550 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 181 | 10 510 | 9 291 | 10 657 | 8 568 | 8 024 | 12 676 | 10 332 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 495 | 40 434 | 37 093 | 36 146 | 33 739 | 29 393 | 26 340 | 22 896 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 396 | 31 140 | 27 273 | 25 515 | 22 317 | 18 943 | 15 870 | 12 218 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 502 | 33 811 | 31 140 | 29 273 | 25 515 | 22 317 | 18 943 | 15 870 | – | – |
| Eget kapital | 6 552 | 33 861 | 31 190 | 29 323 | 25 565 | 22 367 | 18 993 | 15 920 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 200 | 5 100 | 4 800 | 5 218 | 5 585 | 5 816 | 5 806 | 5 476 | – | – |
| Avsättningar | 600 | 800 | 534 | 834 | 1 013 | 996 | 1 196 | 996 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | – | 0 | 15 | 16 | 7 | 7 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 1 056 | 632 | 504 | 679 | 498 | 122 | 252 | 341 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 143 | 673 | 569 | 771 | 1 577 | 214 | 345 | 504 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 495 | 40 434 | 37 093 | 36 146 | 33 739 | 29 393 | 26 340 | 22 896 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,1 % | 93,8 % | 94,4 % | 92,6 % | 88,9 % | 91,8 % | 89,6 % | 88,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 803 % | 1 562 % | 1 632 % | 1 383 % | 543 % | 3 741 % | 3 670 % | 2 051 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 83,9 % | 78,2 % | 87 % | 88,5 % | 64,9 % | 82,5 % | 71,5 % | 94,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 109,6 % | 67,9 % | 92,2 % | 84,1 % | 63,7 % | 87,7 % | 77,7 % | 92,3 % | 103,5 % | 94,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | 23,1 % | −8,9 % | −10,8 % | 24,4 % | −12,7 % | 14,1 % | 6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,2 % | 7,9 % | 12,4 % | 12,8 % | 12,5 % | 15,1 % | 16,2 % | 22,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 108 tkr | 6 030 tkr | 4 898 tkr | 5 377 tkr | 6 031 tkr | 2 425 tkr | 2 777 tkr | 4 867 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 314 tkr | 29 924 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 414 tkr | 32 542 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 29 428 tkr | 1 396 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 300 tkr | 5 210 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | −518 tkr | 1 693 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 100 tkr | 2 618 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 106 tkr | 2 671 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 106 tkr | 2 671 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 671 tkr | −3 866 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 671 tkr | 3 866 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 33 415 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 900 tkr | −300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 003 tkr | – |
| Forslag disposition | 6 502 tkr | 33 811 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 502 tkr | 33 811 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 326 tkr | 386 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −518 tkr | 1 693 tkr |
| Ovriga avsattningar | 600 tkr | 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 552 tkr | 332 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 17 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 200 tkr | 5 100 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −1 771 tkr | −517 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Olsen Fond & Försäkring ABHuvudarbetsställe
Reimersholmsgatan 39 Lgh 1201, 117 40 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556851-1652
Registreringsdatum
29 april 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.