Olsson's Bygg & Smide i Tubbarp Aktiebolag
556311-6481Aktiebolagreg. 1987
Ronneby, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 234 tkr
Resultat efter fin. poster
−673 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Soltorpsvägen 3, 372 91 Ronneby
Postadress
Soltorpsvägen 3, 372 91 Ronneby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka nybyggnad och reparation av olika byggnader, tillverkning och reparation av handverktyg, maskiner, inredning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva lastbilstransporter, schaktarbeten, försäljning av grus mm.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 8 003 tkr | 607 tkr | – |
| 2022 | 6 523 tkr | −173 tkr | – |
| 2023 | 2 721 tkr | −36 tkr | 935 tkr |
| 2024 | 2 159 tkr | 313 tkr | 1 198 tkr |
| 2025 | 1 234 tkr | −673 tkr | 919 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −54,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −42,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 234 | 2 159 | 2 721 | 6 523 | 8 003 |
| Övriga rörelseintäkter | 111 | 575 | 914 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 345 | 2 734 | 3 635 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 332 | 389 | 1 279 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 987 | 1 199 | 1 331 | – | – |
| Personalkostnader | 430 | 579 | 624 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 270 | 237 | 393 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 28 | 52 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 018 | 2 432 | 3 679 | – | – |
| Rörelseresultat | −674 | 302 | −44 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 16 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 4 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 11 | 8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −673 | 313 | −36 | −173 | 607 |
| Bokslutsdispositioner | 700 | 459 | 485 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 772 | 449 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 159 | 92 | – | – |
| Årets resultat | 21 | 613 | 357 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 408 | 1 456 | 1 915 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 242 | 242 | 222 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 650 | 1 698 | 2 137 | – | – |
| Varulager | 24 | 36 | 30 | – | – |
| Kundfordringar | 532 | 1 726 | 570 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 753 | 1 861 | 796 | – | – |
| Kassa och bank | 1 075 | 833 | 1 806 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 852 | 2 730 | 2 632 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 502 | 4 428 | 4 769 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 778 | 465 | 458 | – | – |
| Fritt eget kapital | 799 | 1 078 | 815 | – | – |
| Eget kapital | 919 | 1 198 | 935 | – | – |
| Obeskattade reserver | 756 | 1 456 | 1 915 | – | – |
| Leverantörsskulder | 95 | 82 | 129 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 827 | 1 774 | 1 919 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 502 | 4 428 | 4 769 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,4 % | 53,2 % | 51,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 100 % | 152 % | 136 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −54,6 % | 14 % | −1,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −54,6 % | 14,5 % | −1,3 % | −2,7 % | 7,6 % |
| Omsättningstillväxt | −42,9 % | −20,7 % | −58,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 51,2 % | 38,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 617 tkr | 1 079 tkr | 1 361 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 756 tkr | 1 456 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 240 tkr | 240 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 240 tkr | 240 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 20 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 21 tkr | 613 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 tkr | 613 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −613 tkr | −357 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 613 tkr | 357 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 350 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −700 tkr | −459 tkr |
| Forslag disposition | 799 tkr | 1 078 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 799 tkr | 778 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 408 tkr | 1 456 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 943 tkr | 2 753 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 535 tkr | 1 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 49 tkr | 1 905 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 240 tkr | 470 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 270 tkr | 237 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 31 tkr | 1 213 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 24 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 211 tkr | 127 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 110 tkr | 367 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 550 tkr | 1 250 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 71 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Olsson's Bygg & Smide i Tubbarp AktiebolagHuvudarbetsställe
Soltorpsvägen 3, 372 91 Ronneby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556311-6481
Registreringsdatum
23 november 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ronneby, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga registrerade namn
1 st
- Olsson's Transporter Ronneby – särskilt företagsnamn, registrerat 27 april 1999. För den del av verksamheten som avser lastbilstransporter, schaktarbeten försäljning av grus.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.