Olstam Sport & Consulting AB
559285-8384Aktiebolagreg. 2020
Ludvika, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 097 tkr
Resultat efter fin. poster
157 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snövitvägen 16, 771 55 Ludvika
Postadress
c/o Antonolstam@live.se, Snövitvägen 16, 771 55 Ludvika
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska hålla i kurser, vara instruktör samt hålla föreläsningar inom träning och hälsa samt hantera sponsorpengar och tävlingsvinster erhållna utifrån aktivt utövande av idrott på elitnivå inom cykel. Företaget ska även hyra ut sig själv som säljare inom detaljhandeln samt konsult inom byggrelateradetjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 316 tkr | 244 tkr | 169 tkr |
| 2022 | 399 tkr | −94 tkr | 136 tkr |
| 2023 | 1 052 tkr | 249 tkr | 339 tkr |
| 2024 | 1 142 tkr | 279 tkr | 460 tkr |
| 2025 | 1 097 tkr | 157 tkr | 383 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 097 | 1 142 | 1 052 | 399 | 316 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 097 | 1 144 | 1 052 | 399 | 316 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 166 | 142 | – | – | – |
| Handelsvaror | 228 | – | – | 221 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 223 | 227 | 180 | 110 | 11 | – |
| Personalkostnader | 442 | 428 | 467 | 162 | 61 | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 44 | 14 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 941 | 865 | 803 | 493 | 72 | – |
| Rörelseresultat | 157 | 279 | 250 | −94 | 244 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 157 | 279 | 249 | −94 | 244 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 61 | −61 | – |
| Resultat före skatt | 157 | 279 | 249 | −33 | 183 | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 58 | 47 | 0 | 39 | – |
| Årets resultat | 123 | 221 | 202 | −33 | 144 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 198 | 166 | 34 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 198 | 166 | 34 | – | – | – |
| Varulager | 146 | 152 | 129 | 114 | – | – |
| Kundfordringar | 133 | 161 | 88 | 1 | 74 | – |
| Kortfristiga fordringar | 140 | 184 | 143 | 18 | 74 | – |
| Kassa och bank | 162 | 53 | 142 | 120 | 311 | – |
| Omsättningstillgångar | 448 | 389 | 414 | 252 | 385 | – |
| Summa tillgångar | 646 | 555 | 448 | 252 | 385 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 235 | 214 | 111 | 144 | – | – |
| Fritt eget kapital | 358 | 435 | 314 | 111 | 144 | – |
| Eget kapital | 383 | 460 | 339 | 136 | 169 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 61 | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 18 | 24 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 36 | 22 | 46 | 42 | – |
| Kortfristiga skulder | 263 | 95 | 109 | 116 | 155 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 646 | 555 | 448 | 252 | 385 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,3 % | 82,8 % | 75,6 % | 54,1 % | 56,5 % | – |
| Kassalikviditet | 115 % | 249 % | 261 % | 119 % | 249 % | – |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 24,4 % | 23,7 % | −23,5 % | 77,3 % | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 24,4 % | 23,7 % | −23,6 % | 77,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | −3,9 % | 8,5 % | 163,4 % | 26,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,2 % | 48,1 % | 59,7 % | −24 % | 85,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 097 tkr | 1 142 tkr | 1 052 tkr | 399 tkr | 316 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 123 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 123 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −221 tkr | −202 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 221 tkr | 202 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 383 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 123 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 358 tkr | 435 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 108 tkr | 235 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 198 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 304 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 106 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 80 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 56 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 9 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 146 tkr | 152 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 214 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Olstam Sport & Consulting ABHuvudarbetsställe
Snövitvägen 16, 771 55 Ludvika
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559285-8384
Registreringsdatum
26 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ludvika, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
- SNI 95.290 – Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.