Öna Maskin AB
559255-6905Aktiebolagreg. 2020
Mora, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 275 tkr
Resultat efter fin. poster
21 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Täppvägen 48, 792 32 Mora
Postadress
c/o Björn Johansson, Täppvägen 48, 792 32 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Entreprenadtjänster inom markarbeten, fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 394 tkr | 6 tkr | 29 tkr |
| 2022 | 937 tkr | 45 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 1 097 tkr | −17 tkr | 34 tkr |
| 2024 | 1 275 tkr | 21 tkr | 36 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 1,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 16,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 275 | 1 097 | 937 | 394 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | – | 0 | 27 |
| Rörelseintäkter | 1 286 | 1 097 | 937 | 421 |
| Råvaror och förnödenheter | 125 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 450 | 518 | 448 | 314 |
| Personalkostnader | 597 | 475 | 312 | 42 |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 109 | 122 | 52 |
| Rörelsekostnader | 1 261 | 1 102 | 881 | 409 |
| Rörelseresultat | 25 | −6 | 56 | 12 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 12 | 11 | 6 |
| Finansiella poster | −4 | −11 | −11 | −6 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | −17 | 45 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | −19 | 18 | −40 | – |
| Resultat före skatt | 2 | 1 | 5 | 6 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | 2 |
| Årets resultat | 2 | 1 | 3 | 4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 453 | 436 | 488 | 280 |
| Anläggningstillgångar | 453 | 436 | 488 | 280 |
| Kundfordringar | 157 | 94 | 104 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 103 | 134 | 58 |
| Kassa och bank | 66 | 118 | 110 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 235 | 221 | 244 | 146 |
| Summa tillgångar | 688 | 657 | 731 | 425 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 9 | 8 | 4 | – |
| Fritt eget kapital | 11 | 9 | 8 | 4 |
| Eget kapital | 36 | 34 | 33 | 29 |
| Obeskattade reserver | 41 | 22 | 40 | – |
| Långfristiga skulder | 299 | 394 | 473 | 352 |
| Leverantörsskulder | 76 | 32 | 54 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 313 | 207 | 186 | 44 |
| Summa eget kapital och skulder | 688 | 657 | 731 | 425 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,9 % | 7,8 % | 8,8 % | 6,9 % |
| Kassalikviditet | 75 % | 106 % | 131 % | 332 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | −0,5 % | 6 % | 3 % |
| Vinstmarginal | 1,7 % | −1,6 % | 4,8 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 16,2 % | 17,1 % | 137,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 3,2 % | 10,3 % | 14,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 275 tkr | 1 097 tkr | 937 tkr | 394 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 41 tkr | 22 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 36 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −19 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition | 11 tkr | 9 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 tkr | 9 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 453 tkr | 436 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 826 tkr | 720 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 372 tkr | 283 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 106 tkr | 57 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 109 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 113 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 52 tkr | 52 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 277 tkr | 320 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 22 tkr | 74 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 149 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 149 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 13 maj 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Öna Maskin ABHuvudarbetsställe
Täppvägen 48, 792 32 Mora
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559255-6905
Registreringsdatum
13 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mora, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.