Onalim Aktiebolag
556562-0902Aktiebolagreg. 1998
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mäster Samuelsgatan 4, 111 44 Stockholm
Postadress
c/o Restaurang Prinsen i Stockholm Ab, Mäster Samuelsgatan 4, 111 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och caféverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 11 118 tkr | −765 tkr | – |
| 2020 | 4 464 tkr | −1 096 tkr | – |
| 2021 | 3 992 tkr | 11 864 tkr | 262 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 1 950 tkr | 1 555 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 357 tkr | 2 280 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −300 tkr | 1 979 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −19 tkr | 1 960 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 992 | 4 464 | 11 118 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 466 | 2 048 | 13 036 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 466 | 2 048 | 17 028 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 333 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 102 | 108 | 150 | 2 317 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | −54 | 942 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 70 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 176 | – | 0 | 267 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 278 | 108 | 96 | 4 928 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −278 | 358 | 1 952 | 12 100 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 22 | 2 | 1 | 235 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −22 | −1 | −1 | −235 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −300 | 357 | 1 950 | 11 864 | −1 096 | −765 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 367 | −657 | −11 853 | – | – |
| Resultat före skatt | −19 | −300 | 725 | 1 293 | 11 | – | – |
| Årets resultat | −19 | −300 | 725 | 1 293 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 552 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 552 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 765 | 5 245 | 5 455 | 5 704 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 10 | 4 | 33 | 91 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 | 2 775 | 5 248 | 5 488 | 5 795 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 553 | 2 775 | 5 248 | 5 488 | 5 795 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 102 | 102 | 102 | 102 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 879 | 2 178 | 1 453 | 160 | 149 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 860 | 1 877 | 2 178 | 1 453 | 160 | – | – |
| Eget kapital | 1 960 | 1 979 | 2 280 | 1 555 | 262 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 61 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 532 | 635 | 889 | 876 | 2 320 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 593 | 735 | 2 968 | 3 932 | 5 532 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 553 | 2 775 | 5 248 | 5 488 | 5 795 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,8 % | 71,3 % | 43,4 % | 28,3 % | 4,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 378 % | 177 % | 140 % | 105 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 303,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 297,2 % | −24,6 % | −6,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −10,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | −15,2 % | 31,8 % | 83,1 % | 4,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 998 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 552 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | −300 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Exceptionella intakter | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | −300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 300 tkr | −725 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat reservfond | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −300 tkr | 725 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital reservfond forandring reservfond | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 979 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −19 tkr | −300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt forandring reservfond | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 2 747 tkr |
| Forslag disposition | 1 860 tkr | 1 877 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 860 tkr | 1 877 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 61 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 61 tkr | 90 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 61 tkr |
| Reservfond | 0 | 2 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Onalim AktiebolagHuvudarbetsställe
Mäster Samuelsgatan 4, 111 44 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556562-0902
Registreringsdatum
3 november 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- Bar Burger i Kungsträdgården – särskilt företagsnamn, registrerat 21 mars 2014. För den del av verksamheten som avser hamburgerrestaurang.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.