OnRoad Aktiebolag
556684-0137Aktiebolagreg. 2005
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
4 479 tkr
Resultat efter fin. poster
661 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Postadress
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva, samord- na och förmedla inrikestransporter av paket, styckegods, parti- gods och hellaster inom huvudsakligen Sverige i syfte att främja delägarnas och deras kunders intressen, samt att driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 508 tkr | −39 tkr | – |
| 2018 | 3 616 tkr | −370 tkr | – |
| 2019 | 3 778 tkr | −195 tkr | 907 tkr |
| 2020 | 3 877 tkr | 522 tkr | 1 554 tkr |
| 2021 | 3 940 tkr | 470 tkr | 1 707 tkr |
| 2022 | 4 093 tkr | 899 tkr | 2 363 tkr |
| 2023 | 4 388 tkr | 740 tkr | 2 797 tkr |
| 2024 | 4 479 tkr | 661 tkr | 3 176 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,4 % – branschmedian 51 %
Vinstmarginal 14,8 % – branschmedian 5,4 %
Omsättningstillväxt 2,1 % – branschmedian 0,7 %
Median för 1740 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 479 | 4 388 | 4 093 | 3 940 | 3 877 | 3 778 | 3 616 | 3 508 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 479 | 4 391 | 4 093 | 3 940 | 3 877 | 3 778 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 309 | 0 | 39 | 402 | 281 | 1 024 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 553 | 1 715 | 1 326 | 1 237 | 1 214 | 1 302 | – | – |
| Personalkostnader | 2 011 | 1 895 | 1 795 | 1 794 | 1 822 | 1 606 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 873 | 3 644 | 3 194 | 3 467 | 3 351 | 3 966 | – | – |
| Rörelseresultat | 606 | 746 | 899 | 474 | 526 | −188 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 61 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 6 | 0 | 4 | 5 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 55 | −6 | −0 | −4 | −5 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 661 | 740 | 899 | 470 | 522 | −195 | −370 | −39 |
| Bokslutsdispositioner | −174 | −189 | −227 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 486 | 551 | 672 | 470 | 522 | −195 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 108 | 117 | 141 | 66 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 379 | 434 | 531 | 403 | 522 | −195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 34 | 68 | 102 | 136 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 34 | 68 | 102 | 136 | – | – |
| Kundfordringar | 533 | 755 | 477 | 434 | 447 | 529 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 703 | 887 | 600 | 548 | 613 | 702 | – | – |
| Kassa och bank | 3 719 | 3 109 | 2 883 | 1 704 | 1 244 | 643 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 423 | 3 996 | 3 483 | 2 252 | 1 857 | 1 346 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 423 | 3 996 | 3 517 | 2 320 | 1 959 | 1 482 | – | – |
| Aktiekapital | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 000 | 1 000 | 875 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 000 | 1 000 | 875 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 672 | 1 238 | 707 | 304 | 32 | 228 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 051 | 1 672 | 1 238 | 707 | 554 | 32 | – | – |
| Eget kapital | 3 176 | 2 797 | 2 363 | 1 707 | 1 554 | 907 | – | – |
| Obeskattade reserver | 591 | 417 | 228 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 90 | 125 | 356 | 201 | 140 | 243 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 183 | 190 | 61 | 4 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 656 | 783 | 927 | 613 | 406 | 575 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 423 | 3 996 | 3 517 | 2 320 | 1 959 | 1 482 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,4 % | 78,3 % | 72,3 % | 73,6 % | 79,3 % | 61,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 674 % | 511 % | 376 % | 367 % | 458 % | 234 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,5 % | 17 % | 22 % | 12 % | 13,6 % | −5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,8 % | 16,9 % | 22 % | 11,9 % | 13,5 % | −5,2 % | −10,2 % | −1,1 % |
| Omsättningstillväxt | 2,1 % | 7,2 % | 3,9 % | 1,6 % | 2,6 % | 4,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 15,5 % | 22,5 % | 23,6 % | 33,6 % | −21,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 479 tkr | 4 388 tkr | 4 093 tkr | 3 940 tkr | 3 877 tkr | 3 778 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 379 tkr | 434 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 379 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −434 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 434 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 176 tkr | 2 797 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 379 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −174 tkr | −189 tkr |
| Forslag disposition | 2 051 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 051 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 120 tkr | 132 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 171 tkr | 171 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 171 tkr | 171 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 34 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 177 tkr | 213 tkr |
| Periodiseringsfonder | 591 tkr | 417 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 371 tkr | 262 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
OnRoad AktiebolagHuvudarbetsställe
Drottninggatan 26, 602 24 Norrköping
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556684-0137
Registreringsdatum
18 juli 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 125 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 52.260 – Annan stödverksamhet avseende transport
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.