Öns Schakt och Bygg AB
559204-2559Aktiebolagreg. 2019
Dalarö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 733 tkr
Resultat efter fin. poster
−967 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Baldersvägen 52, 137 70 Dalarö
Postadress
c/o Rendle, Baldersvägen 52, 137 70 Dalarö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva all slags byggnadsverksamhet, markarbeten, asfaltläggning och åkerirörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 839 tkr | 329 tkr | 111 tkr |
| 2020 | 7 052 tkr | 1 094 tkr | 145 tkr |
| 2021 | 4 147 tkr | −779 tkr | 166 tkr |
| 2022 | 6 801 tkr | 1 009 tkr | 1 126 tkr |
| 2023 | 7 438 tkr | 543 tkr | 1 555 tkr |
| 2024 | 5 533 tkr | −310 tkr | 1 244 tkr |
| 2025 | 3 733 tkr | −967 tkr | 277 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −25,9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −32,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 733 | 5 533 | 7 438 | 6 801 | 4 147 | 7 052 | 1 839 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 337 | 12 | 50 | 74 | 29 | 0 |
| Rörelseintäkter | 3 745 | 5 870 | 7 450 | 6 851 | 4 221 | 7 082 | 1 839 |
| Råvaror och förnödenheter | 301 | 562 | 980 | 744 | 1 424 | 2 629 | 188 |
| Handelsvaror | 562 | 793 | 1 554 | 1 325 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 761 | 1 661 | 1 503 | 1 252 | 1 023 | 1 423 | 439 |
| Personalkostnader | 2 651 | 2 720 | 2 507 | 2 148 | 2 177 | 1 565 | 593 |
| Av- och nedskrivningar | 420 | 428 | 375 | 371 | 373 | 368 | 291 |
| Rörelsekostnader | 4 693 | 6 165 | 6 920 | 5 840 | 4 997 | 5 985 | 1 510 |
| Rörelseresultat | −948 | −295 | 529 | 1 011 | −776 | 1 097 | 329 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 9 | 15 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 25 | 2 | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −19 | −16 | 13 | −2 | −3 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −967 | −310 | 543 | 1 009 | −779 | 1 094 | 329 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | −1 050 | −250 |
| Resultat före skatt | −967 | −310 | 543 | 1 009 | −779 | 44 | 79 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 114 | 49 | 0 | 10 | 18 |
| Årets resultat | −967 | −310 | 429 | 960 | −779 | 34 | 61 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 506 | 1 925 | 1 923 | 2 204 | 2 575 | 2 924 | 2 558 |
| Anläggningstillgångar | 1 506 | 1 925 | 1 923 | 2 204 | 2 575 | 2 924 | 2 558 |
| Kundfordringar | 573 | 1 378 | 1 192 | 2 661 | 270 | 1 305 | 443 |
| Kortfristiga fordringar | 1 061 | 1 378 | 1 192 | 2 663 | 272 | 1 334 | 808 |
| Kassa och bank | 345 | 476 | 1 100 | 735 | 126 | 281 | 1 024 |
| Omsättningstillgångar | 1 406 | 1 854 | 2 292 | 3 398 | 398 | 1 615 | 1 833 |
| Summa tillgångar | 2 912 | 3 779 | 4 216 | 5 603 | 2 973 | 4 539 | 4 391 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 194 | 1 505 | 1 076 | 116 | 895 | 61 | 0 |
| Fritt eget kapital | 227 | 1 194 | 1 505 | 1 076 | 116 | 95 | 61 |
| Eget kapital | 277 | 1 244 | 1 555 | 1 126 | 166 | 145 | 111 |
| Långfristiga skulder | 2 065 | 1 524 | 1 635 | 2 484 | 2 534 | 3 457 | 3 833 |
| Leverantörsskulder | 199 | 282 | 458 | 1 230 | 76 | 437 | 146 |
| Skatteskulder | 26 | 63 | 148 | 42 | 12 | 42 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 570 | 1 011 | 1 026 | 1 992 | 273 | 937 | 447 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 912 | 3 779 | 4 216 | 5 603 | 2 973 | 4 539 | 4 391 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 5.5 | 4.5 | 4 | 4 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,5 % | 32,9 % | 36,9 % | 20,1 % | 5,6 % | 3,2 % | 2,5 % |
| Kassalikviditet | 247 % | 183 % | 223 % | 171 % | 146 % | 172 % | 410 % |
| Rörelsemarginal | −25,4 % | −5,3 % | 7,1 % | 14,9 % | −18,7 % | 15,6 % | 17,9 % |
| Vinstmarginal | −25,9 % | −5,6 % | 7,3 % | 14,8 % | −18,8 % | 15,5 % | 17,9 % |
| Omsättningstillväxt | −32,5 % | −25,6 % | 9,4 % | 64 % | −41,2 % | 283,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −348,8 % | −25 % | 27,6 % | 85,3 % | −469,6 % | 23,4 % | 54,9 % |
| Omsättning per anställd | 747 tkr | 922 tkr | 1 352 tkr | 1 511 tkr | 1 037 tkr | 1 763 tkr | 920 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −967 tkr | −310 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −967 tkr | −310 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 310 tkr | −429 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −310 tkr | 429 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 227 tkr | 1 194 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 227 tkr | 1 194 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 155 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 254 tkr | 340 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 531 tkr | 531 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 297 tkr | 191 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 336 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 86 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | −20 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 1 382 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 252 tkr | 1 585 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 3 336 tkr | 3 336 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 084 tkr | 1 750 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 530 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 359 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 334 tkr | 334 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 265 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 133 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 296 tkr | 615 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 597 tkr | 143 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 467 tkr | 1 382 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 49 tkr | 51 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Öns Schakt och Bygg ABHuvudarbetsställe
Baldersvägen 52, 137 70 Dalarö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559204-2559
Registreringsdatum
2 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 42.110 – Anläggning av vägar och motorvägar
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.